WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
- ti-amie
- Posts: 24100
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5498 times
- Been thanked: 3441 times
-
Honorary_medal
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
WTA Qualifying Draw
RUS V. Gracheva (1) vs HUN R. Jani
USA P. Stearns vs SWE R. Peterson (17)
USA C. McNally (2) vs UKR D. Yastremska
SRB O. Danilovic vs GER A. Friedsam (15)
USA K. Volynets (3) vs SLO K. Juvan
AUS S. Hunter vs AUS K. Birrell (23)
CZE K. Muchova (4) vs GBR H. Watson
SVK K. Kucova vs BRA L. Pigossi (18)
BEL Y. Bonaventure (5) vs SWE M. Bjorklund
ESP M. Bassols Ribera vs SLO T. Zidansek (22)
RUS K. Rakhimova (6) vs CAN K. Sebov
GBR J. Burrage vs ITA S. Errani (13)
ESP C. Bucsa (7) vs USA E. Navarro
USA W. Osuigwe vs SVK A. Schmiedlova (16)
BUL V. Tomova (8) vs USA K. Scott
USA T. Townsend vs SUI V. Golubic (14)
ESP R. Masarova (9) vs JPN N. Hibino
SUI Y. In-Albon vs POL M. Frech (19)
AUT J. Grabher (10) vs INA P. Nugroho
SUI S. Waltert vs CZE T. Martincova (21)
RUS D. Shnaider (11) vs GER L. Siegemund
RUS V. Zvonareva vs GER E. Lys (24)
UKR L. Tsurenko (12) vs USA C. Vandeweghe
GBR K. Swan vs GBR H. Dart (20)
RUS V. Gracheva (1) vs HUN R. Jani
USA P. Stearns vs SWE R. Peterson (17)
USA C. McNally (2) vs UKR D. Yastremska
SRB O. Danilovic vs GER A. Friedsam (15)
USA K. Volynets (3) vs SLO K. Juvan
AUS S. Hunter vs AUS K. Birrell (23)
CZE K. Muchova (4) vs GBR H. Watson
SVK K. Kucova vs BRA L. Pigossi (18)
BEL Y. Bonaventure (5) vs SWE M. Bjorklund
ESP M. Bassols Ribera vs SLO T. Zidansek (22)
RUS K. Rakhimova (6) vs CAN K. Sebov
GBR J. Burrage vs ITA S. Errani (13)
ESP C. Bucsa (7) vs USA E. Navarro
USA W. Osuigwe vs SVK A. Schmiedlova (16)
BUL V. Tomova (8) vs USA K. Scott
USA T. Townsend vs SUI V. Golubic (14)
ESP R. Masarova (9) vs JPN N. Hibino
SUI Y. In-Albon vs POL M. Frech (19)
AUT J. Grabher (10) vs INA P. Nugroho
SUI S. Waltert vs CZE T. Martincova (21)
RUS D. Shnaider (11) vs GER L. Siegemund
RUS V. Zvonareva vs GER E. Lys (24)
UKR L. Tsurenko (12) vs USA C. Vandeweghe
GBR K. Swan vs GBR H. Dart (20)
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
- ti-amie
- Posts: 24100
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5498 times
- Been thanked: 3441 times
-
Honorary_medal
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
Day 1 Qualifying OoP
Court 1
Starts at 11:00 AM
USA K. VOLYNETS (3) vs SLO K. JUVAN
FOLLOWED BY
CZE K. MUCHOVA (4) vs GBR H. WATSON
FOLLOWED BY
USA C. MCNALLY (2) vs UKR D. YASTREMSKA
FOLLOWED BY
USA T. TOWNSEND vs SUI V. GOLUBIC (14)
Court 7
Starts at 11:00 AM
BEL Y. BONAVENTURE (5) vs SWE M. BJORKLUND
FOLLOWED BY
ESP C. BUCSA (7) vs USA E. NAVARRO
FOLLOWED BY
RUS V. GRACHEVA (1) vs HUN R. JANI
FOLLOWED BY
BUL V. TOMOVA (8) vs USA K. SCOTT
Court 5
Starts at 11:00 AM
ESP R. MASAROVA (9) vs JPN N. HIBINO
FOLLOWED BY
GBR J. BURRAGE vs ITA S. ERRANI (13)
FOLLOWED BY
USA P. STEARNS vs SWE R. PETERSON (17)
NOT BEFORE 2:00 PM
RUS D. SHNAIDER (11) vs GER L. SIEGEMUND
Court 2
Starts at 11:00 AM
AUS S. HUNTER vs AUS K. BIRRELL (23)
FOLLOWED BY
SVK K. KUCOVA vs BRA L. PIGOSSI (18)
FOLLOWED BY
RUS V. ZVONAREVA vs GER E. LYS (24)
Court 3
Starts at 11:00 AM
AUT J. GRABHER (10) vs INA P. NUGROHO
FOLLOWED BY
ESP M. BASSOLS RIBERA vs SLO T. ZIDANSEK (22)
FOLLOWED BY
UKR L. TSURENKO (12) vs USA C. VANDEWEGHE
Court 6
Starts at 11:00 AM
SUI Y. IN-ALBON vs POL M. FRECH (19)
FOLLOWED BY
RUS K. RAKHIMOVA (6) vs CAN K. SEBOV
FOLLOWED BY
GBR K. SWAN vs GBR H. DART (20)
Court 4
Starts at 11:00 AM
SUI S. WALTERT vs CZE T. MARTINCOVA (21)
FOLLOWED BY
USA W. OSUIGWE vs SVK A. SCHMIEDLOVA (16)
FOLLOWED BY
SRB O. DANILOVIC vs GER A. FRIEDSAM (15)
Court 1
Starts at 11:00 AM
USA K. VOLYNETS (3) vs SLO K. JUVAN
FOLLOWED BY
CZE K. MUCHOVA (4) vs GBR H. WATSON
FOLLOWED BY
USA C. MCNALLY (2) vs UKR D. YASTREMSKA
FOLLOWED BY
USA T. TOWNSEND vs SUI V. GOLUBIC (14)
Court 7
Starts at 11:00 AM
BEL Y. BONAVENTURE (5) vs SWE M. BJORKLUND
FOLLOWED BY
ESP C. BUCSA (7) vs USA E. NAVARRO
FOLLOWED BY
RUS V. GRACHEVA (1) vs HUN R. JANI
FOLLOWED BY
BUL V. TOMOVA (8) vs USA K. SCOTT
Court 5
Starts at 11:00 AM
ESP R. MASAROVA (9) vs JPN N. HIBINO
FOLLOWED BY
GBR J. BURRAGE vs ITA S. ERRANI (13)
FOLLOWED BY
USA P. STEARNS vs SWE R. PETERSON (17)
NOT BEFORE 2:00 PM
RUS D. SHNAIDER (11) vs GER L. SIEGEMUND
Court 2
Starts at 11:00 AM
AUS S. HUNTER vs AUS K. BIRRELL (23)
FOLLOWED BY
SVK K. KUCOVA vs BRA L. PIGOSSI (18)
FOLLOWED BY
RUS V. ZVONAREVA vs GER E. LYS (24)
Court 3
Starts at 11:00 AM
AUT J. GRABHER (10) vs INA P. NUGROHO
FOLLOWED BY
ESP M. BASSOLS RIBERA vs SLO T. ZIDANSEK (22)
FOLLOWED BY
UKR L. TSURENKO (12) vs USA C. VANDEWEGHE
Court 6
Starts at 11:00 AM
SUI Y. IN-ALBON vs POL M. FRECH (19)
FOLLOWED BY
RUS K. RAKHIMOVA (6) vs CAN K. SEBOV
FOLLOWED BY
GBR K. SWAN vs GBR H. DART (20)
Court 4
Starts at 11:00 AM
SUI S. WALTERT vs CZE T. MARTINCOVA (21)
FOLLOWED BY
USA W. OSUIGWE vs SVK A. SCHMIEDLOVA (16)
FOLLOWED BY
SRB O. DANILOVIC vs GER A. FRIEDSAM (15)
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
- ti-amie
- Posts: 24100
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5498 times
- Been thanked: 3441 times
-
Honorary_medal
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
WTA MD Singles
POL I. Swiatek (1)/BYE
CZE K. Siniakova vs USA C. Liu
Qualifier vs MNE D. Kovinic
BYE/ITA M. Trevisan (25)
LAT J. Ostapenko (24)/BYE
ITA J. Paolini vs Qualifier
GER T. Korpatsch vs Qualifier
BYE/BRA B. Haddad Maia (13)
KAZ E. Rybakina (10)/BYE
RUS A. Kalinskaya vs AND V. Jimenez Kasintseva
EGY M. Sherif vs Qualifier
BYE/ESP P. Badosa (21)
CRO P. Martic (29)/BYE
CZE B. Fruhvirtova vs CHN X. Wang
BEL E. Mertens vs USA A. Parks
BYE/RUS D. Kasatkina (8)
USA J. Pegula (3)/BYE
Qualifier vs CZE L. Fruhvirtova
Qualifier vs USA L. Davis
BYE/USA D. Collins (30)
POL M. Linette (20)/BYE
USA B. Pera vs RUS E. Rodina
ITA C. Giorgi vs EST K. Kanepi
BYE/BLR V. Azarenka (14)
RUS L. Samsonova (12)/BYE
Qualifier vs USA H. Baptiste
PHI A. Eala vs ROU I. Begu
BYE/CHN Q. Zheng (23)
RUS A. Potapova (27)/BYE
UKR M. Kostyuk vs ITA E. Cocciaretto
KAZ Y. Putintseva vs CAN R. Marino
BYE/USA C. Gauff (6)
Bottom Half
GRE M. Sakkari (7)/BYE
CAN B. Andreescu vs GBR E. Raducanu
USA S. Kenin vs Qualifier
BYE/UKR A. Kalinina (28)
RUS E. Alexandrova (18)/BYE
HUN A. Bondar vs USA T. Townsend
Qualifier vs CAN L. Fernandez
BYE/SUI B. Bencic (9)
CZE P. Kvitova (15)/BYE
ITA L. Bronzetti vs CZE L. Noskova
USA A. Anisimova vs USA M. Brengle
BYE/CRO D. Vekic (22)
CHN S. Zhang (26)/BYE
RUS E. Andreeva vs USA A. Krueger
Qualifier vs BEL M. Zanevska
BYE/TUN O. Jabeur (4)
FRA C. Garcia (5)/BYE
MEX F. Contreras Gomez vs ROU S. Cirstea
SUI J. Teichmann vs Qualifier
BYE/CHN L. Zhu (32)
CZE K. Pliskova (17)/BYE
CHN X. Wang vs Qualifier
CZE M. Vondrousova vs GER T. Maria
BYE/RUS V. Kudermetova (11)
CZE B. Krejcikova (16)/BYE
BLR A. Sasnovich vs HUN D. Galfi
USA R. Montgomery vs ROU A. Bogdan
BYE/USA M. Keys (19)
CZE M. Bouzkova (31)/BYE
RUS A. Blinkova vs GER J. Niemeier
USA S. Stephens vs USA S. Rogers
BYE/BLR A. Sabalenka (2)
Round of 64 Prize $30,885
Round of 32 Prize $55,770
Round of 16 Prize $96,955
Quarterfinals Prize $184,465
Semifinals Prize $352,635
Final Prize $662,360
POL I. Swiatek (1)/BYE
CZE K. Siniakova vs USA C. Liu
Qualifier vs MNE D. Kovinic
BYE/ITA M. Trevisan (25)
LAT J. Ostapenko (24)/BYE
ITA J. Paolini vs Qualifier
GER T. Korpatsch vs Qualifier
BYE/BRA B. Haddad Maia (13)
KAZ E. Rybakina (10)/BYE
RUS A. Kalinskaya vs AND V. Jimenez Kasintseva
EGY M. Sherif vs Qualifier
BYE/ESP P. Badosa (21)
CRO P. Martic (29)/BYE
CZE B. Fruhvirtova vs CHN X. Wang
BEL E. Mertens vs USA A. Parks
BYE/RUS D. Kasatkina (8)
USA J. Pegula (3)/BYE
Qualifier vs CZE L. Fruhvirtova
Qualifier vs USA L. Davis
BYE/USA D. Collins (30)
POL M. Linette (20)/BYE
USA B. Pera vs RUS E. Rodina
ITA C. Giorgi vs EST K. Kanepi
BYE/BLR V. Azarenka (14)
RUS L. Samsonova (12)/BYE
Qualifier vs USA H. Baptiste
PHI A. Eala vs ROU I. Begu
BYE/CHN Q. Zheng (23)
RUS A. Potapova (27)/BYE
UKR M. Kostyuk vs ITA E. Cocciaretto
KAZ Y. Putintseva vs CAN R. Marino
BYE/USA C. Gauff (6)
Bottom Half
GRE M. Sakkari (7)/BYE
CAN B. Andreescu vs GBR E. Raducanu
USA S. Kenin vs Qualifier
BYE/UKR A. Kalinina (28)
RUS E. Alexandrova (18)/BYE
HUN A. Bondar vs USA T. Townsend
Qualifier vs CAN L. Fernandez
BYE/SUI B. Bencic (9)
CZE P. Kvitova (15)/BYE
ITA L. Bronzetti vs CZE L. Noskova
USA A. Anisimova vs USA M. Brengle
BYE/CRO D. Vekic (22)
CHN S. Zhang (26)/BYE
RUS E. Andreeva vs USA A. Krueger
Qualifier vs BEL M. Zanevska
BYE/TUN O. Jabeur (4)
FRA C. Garcia (5)/BYE
MEX F. Contreras Gomez vs ROU S. Cirstea
SUI J. Teichmann vs Qualifier
BYE/CHN L. Zhu (32)
CZE K. Pliskova (17)/BYE
CHN X. Wang vs Qualifier
CZE M. Vondrousova vs GER T. Maria
BYE/RUS V. Kudermetova (11)
CZE B. Krejcikova (16)/BYE
BLR A. Sasnovich vs HUN D. Galfi
USA R. Montgomery vs ROU A. Bogdan
BYE/USA M. Keys (19)
CZE M. Bouzkova (31)/BYE
RUS A. Blinkova vs GER J. Niemeier
USA S. Stephens vs USA S. Rogers
BYE/BLR A. Sabalenka (2)
Round of 64 Prize $30,885
Round of 32 Prize $55,770
Round of 16 Prize $96,955
Quarterfinals Prize $184,465
Semifinals Prize $352,635
Final Prize $662,360
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
- ti-amie
- Posts: 24100
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5498 times
- Been thanked: 3441 times
-
Honorary_medal
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
ATP Qualifying Singles Draw
(1) Nuno Borges vs Steve Johnson
Brandon Holt vs (18) Borna Gojo
(2) Christopher O'Connell vs Yannick Hanfmann
(WC) Alexander Blockx vs (19) Yosuke Watanuki
(3) Jordan Thompson vs Renzo Olivo
(PR) Bradley Klahn vs (21) Tomas Machac
(4) Emilio Gomez vs Timofey Skatov
Felipe Meligeni Alves vs (16) Nikoloz Basilashvili
(5) Zhizhen Zhang vs Mattia Bellucci
(WC) Learner Tien vs (24) Jan-Lennard Struff
(6) Thanasi Kokkinakis vs Andrea Collarini
(WC) Benoit Paire vs (17) Gijs Brouwer
(7) Cristian Garin vs Kaichi Uchida
Alejandro Tabilo vs (23) Alexander Shevchenko
(8) Daniel Altmaier vs (WC) Martin Damm
Geoffrey Blancaneaux vs (22) Rinky Hijikata
(9) Aleksandar Kovacevic vs Maximilian Marterer
Aleksandar Vukic vs (13) James Duckworth
(10) Christopher Eubanks vs (WC) Abdullah Shelbayh
Lukas Klein vs (14) Matteo Arnaldi
(11) Radu Albot vs Elias Ymer
Tung-Lin Wu vs (15) Pavel Kotov
(12) Roman Safiullin vs Nicolas Moreno De Alboran
Filip Misolic vs (20) Camilo Ugo Carabelli
(1) Nuno Borges vs Steve Johnson
Brandon Holt vs (18) Borna Gojo
(2) Christopher O'Connell vs Yannick Hanfmann
(WC) Alexander Blockx vs (19) Yosuke Watanuki
(3) Jordan Thompson vs Renzo Olivo
(PR) Bradley Klahn vs (21) Tomas Machac
(4) Emilio Gomez vs Timofey Skatov
Felipe Meligeni Alves vs (16) Nikoloz Basilashvili
(5) Zhizhen Zhang vs Mattia Bellucci
(WC) Learner Tien vs (24) Jan-Lennard Struff
(6) Thanasi Kokkinakis vs Andrea Collarini
(WC) Benoit Paire vs (17) Gijs Brouwer
(7) Cristian Garin vs Kaichi Uchida
Alejandro Tabilo vs (23) Alexander Shevchenko
(8) Daniel Altmaier vs (WC) Martin Damm
Geoffrey Blancaneaux vs (22) Rinky Hijikata
(9) Aleksandar Kovacevic vs Maximilian Marterer
Aleksandar Vukic vs (13) James Duckworth
(10) Christopher Eubanks vs (WC) Abdullah Shelbayh
Lukas Klein vs (14) Matteo Arnaldi
(11) Radu Albot vs Elias Ymer
Tung-Lin Wu vs (15) Pavel Kotov
(12) Roman Safiullin vs Nicolas Moreno De Alboran
Filip Misolic vs (20) Camilo Ugo Carabelli
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
- ti-amie
- Posts: 24100
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5498 times
- Been thanked: 3441 times
-
Honorary_medal
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
Monday, March 20, 2023 Day 1
Grandstand Starts At 11:00 Am
Q
Mirjam Bjorklund VS (22) Tamara Zidansek
Followed By
Q
(4) Karolina Muchova VS Kristina Kucova
Followed By
Q
Emma Navarro VS (16) Anna Karolina Schmiedlova
Followed By
Q
(1) Varvara Gracheva VS Peyton Stearns
Butch Bucholz Starts At 11:00 Am
Q1
(3) Jordan Thompson VS Renzo Olivo
Followed By
Q1
(10) Christopher Eubanks VS (WC) Abdullah Shelbayh
Followed By
Q1
(6) Thanasi Kokkinakis VS Andrea Collarini
Not Before 4:30 Pm
Q1
(1) Nuno Borges VS Steve Johnson
Court 1 Starts At 11:00 Am
Q1
(PR) Bradley Klahn VS (21) Tomas Machac
Followed By
Q1
(WC) Alexander Blockx VS (19) Yosuke Watanuki
Followed By
Q1
(7) Cristian Garin VS Kaichi Uchida
Followed By
Q1
(WC) Learner Tien VS (24) Jan-Lennard Struff
Court 7 Starts At 11:00 Am
Q
(10) Julia Grabher VS (21) Tereza Martincova
Followed By
Q
Kaja Juvan VS (WC) Storm Hunter
Followed By
Q
(12) Lesia Tsurenko VS (20) Harriet Dart
Followed By
(8) Viktoriya Tomova VS (14) Viktorija Golubic
Court 5 Starts At 11:00 Am
Q
Nao Hibino VS (19) Magdalena Frech
Followed By
Q
(WC) Katherine Sebov VS Jodie Burrage
Followed By
Q
Dayana Yastremska VS (15) Anna-Lena Friedsam
Followed By
Q
Laura Siegemund VS (24) Eva Lys
Court 2 Starts At 11:00 Am
Q1
Felipe Meligeni Alves VS (16) Nikoloz Basilashvili
Followed By
Q1
(2) Christopher O'Connell VS Yannick Hanfmann
Followed By
Q1
(WC) Benoit Paire VS (17) Gijs Brouwer
Followed By
Q1
(9) Aleksandar Kovacevic VS Maximilian Marterer
Court 3 Starts At 11:00 Am
Q1
(4) Emilio Gomez VS Timofey Skatov
Followed By
Q1
(8) Daniel Altmaier VS (WC) Martin Damm
Followed By
Q1
(11) Radu Albot VS Elias Ymer
Followed By
Q1
Brandon Holt VS (18) Borna Gojo
Court 6 Starts At 11:00 Am
Q1
(12) Roman Safiullin VS Nicolas Moreno De Alboran
Followed By
Q1
Lukas Klein VS (14) Matteo Arnaldi
Followed By
Q1
Tung-Lin Wu VS (15) Pavel Kotov
Followed By
Q1
(5) Zhizhen Zhang VS Mattia Bellucci
Court 4 Starts At 11:00 Am
Q1
Filip Misolic VS (20) Camilo Ugo Carabelli
Followed By
Q1
Geoffrey Blancaneaux VS (22) Rinky Hijikata
Followed By
Q1
Aleksandar Vukic VS (13) James Duckworth
Not Before 4:30 Pm
Q1
Alejandro Tabilo VS (23) Alexander Shevchenko
Grandstand Starts At 11:00 Am
Q
Mirjam Bjorklund VS (22) Tamara Zidansek
Followed By
Q
(4) Karolina Muchova VS Kristina Kucova
Followed By
Q
Emma Navarro VS (16) Anna Karolina Schmiedlova
Followed By
Q
(1) Varvara Gracheva VS Peyton Stearns
Butch Bucholz Starts At 11:00 Am
Q1
(3) Jordan Thompson VS Renzo Olivo
Followed By
Q1
(10) Christopher Eubanks VS (WC) Abdullah Shelbayh
Followed By
Q1
(6) Thanasi Kokkinakis VS Andrea Collarini
Not Before 4:30 Pm
Q1
(1) Nuno Borges VS Steve Johnson
Court 1 Starts At 11:00 Am
Q1
(PR) Bradley Klahn VS (21) Tomas Machac
Followed By
Q1
(WC) Alexander Blockx VS (19) Yosuke Watanuki
Followed By
Q1
(7) Cristian Garin VS Kaichi Uchida
Followed By
Q1
(WC) Learner Tien VS (24) Jan-Lennard Struff
Court 7 Starts At 11:00 Am
Q
(10) Julia Grabher VS (21) Tereza Martincova
Followed By
Q
Kaja Juvan VS (WC) Storm Hunter
Followed By
Q
(12) Lesia Tsurenko VS (20) Harriet Dart
Followed By
(8) Viktoriya Tomova VS (14) Viktorija Golubic
Court 5 Starts At 11:00 Am
Q
Nao Hibino VS (19) Magdalena Frech
Followed By
Q
(WC) Katherine Sebov VS Jodie Burrage
Followed By
Q
Dayana Yastremska VS (15) Anna-Lena Friedsam
Followed By
Q
Laura Siegemund VS (24) Eva Lys
Court 2 Starts At 11:00 Am
Q1
Felipe Meligeni Alves VS (16) Nikoloz Basilashvili
Followed By
Q1
(2) Christopher O'Connell VS Yannick Hanfmann
Followed By
Q1
(WC) Benoit Paire VS (17) Gijs Brouwer
Followed By
Q1
(9) Aleksandar Kovacevic VS Maximilian Marterer
Court 3 Starts At 11:00 Am
Q1
(4) Emilio Gomez VS Timofey Skatov
Followed By
Q1
(8) Daniel Altmaier VS (WC) Martin Damm
Followed By
Q1
(11) Radu Albot VS Elias Ymer
Followed By
Q1
Brandon Holt VS (18) Borna Gojo
Court 6 Starts At 11:00 Am
Q1
(12) Roman Safiullin VS Nicolas Moreno De Alboran
Followed By
Q1
Lukas Klein VS (14) Matteo Arnaldi
Followed By
Q1
Tung-Lin Wu VS (15) Pavel Kotov
Followed By
Q1
(5) Zhizhen Zhang VS Mattia Bellucci
Court 4 Starts At 11:00 Am
Q1
Filip Misolic VS (20) Camilo Ugo Carabelli
Followed By
Q1
Geoffrey Blancaneaux VS (22) Rinky Hijikata
Followed By
Q1
Aleksandar Vukic VS (13) James Duckworth
Not Before 4:30 Pm
Q1
Alejandro Tabilo VS (23) Alexander Shevchenko
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
-
- Posts: 2062
- Joined: Wed Dec 09, 2020 5:05 pm
- Location: Silver Bay, MN
- Has thanked: 147 times
- Been thanked: 253 times
-
Honorary_medal
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
Does anyone know which half of the women's draw is going to play the first day?
-
- Posts: 1587
- Joined: Thu Dec 10, 2020 2:00 am
- Location: Smiths Falls
- Has thanked: 1190 times
- Been thanked: 944 times
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
I don't think we'll know till they release the Tuesday schedule.
-
- Posts: 4974
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2547 times
- Been thanked: 897 times
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
Always difficult to follow up a good performance with an equally good performance at Miami, which is why the 'sunshine double' is so special...
So we should not expect Rybakina to win again, but I think Alcaraz will, he is strong and resilient..Sabalenka, Swiatek, Rybakina should do well again, conditions are similar. But Miami is very humid so people like Kvitova and (maybe) Krejcikova will struggle a bit...
So we should not expect Rybakina to win again, but I think Alcaraz will, he is strong and resilient..Sabalenka, Swiatek, Rybakina should do well again, conditions are similar. But Miami is very humid so people like Kvitova and (maybe) Krejcikova will struggle a bit...
-
- Posts: 2488
- Joined: Fri Dec 11, 2020 7:23 pm
- Location: Seattle
- Has thanked: 784 times
- Been thanked: 1032 times
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
Here's the annual "who's that?" list of weird Miami wildcards/IMG signees
ATP Main Draw Wild Cards
103. Taro Daniel (JPN)
139. Zizou Bergs (BEL)
171. Juncheng Shang (CHN)
188. Emilio Nava (USA)
WTA Main Draw Wild Cards
127. Erika Andreeva
154. Ashlyn Krueger (USA)
163. Brenda Fruhvirtova (CZE)
187. Robin Montgomery (USA)
194. Victoria Jimenez Kasintseva (AND)
220. Alexandra Eala (PHI)
270. Hailey Baptiste (USA)
ATP Main Draw Wild Cards
103. Taro Daniel (JPN)
139. Zizou Bergs (BEL)
171. Juncheng Shang (CHN)
188. Emilio Nava (USA)
WTA Main Draw Wild Cards
127. Erika Andreeva
154. Ashlyn Krueger (USA)
163. Brenda Fruhvirtova (CZE)
187. Robin Montgomery (USA)
194. Victoria Jimenez Kasintseva (AND)
220. Alexandra Eala (PHI)
270. Hailey Baptiste (USA)
-
- Posts: 4974
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2547 times
- Been thanked: 897 times
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
the sections led by Sakkari and Bencic look very strong.. Pegula comes up against Collins in the third round.. sad .. of course, Raducanu/Andreescu looks very intriguing, since both played well at IW.. and the winner to play Sakkari.. wonder if Sakkari is strong enough mentally to do well two tournaments in a row...normally she is not, but seems to be gettig better.. Begu is a very dangerous player, might beat QZ, who is not playing that well lately..?
-
- Posts: 4974
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2547 times
- Been thanked: 897 times
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
And, ofcourse, I continue to have faith in Samsonova and Alexandrova...
- meganfernandez
- Posts: 5203
- Joined: Fri Dec 18, 2020 2:04 pm
- Has thanked: 2640 times
- Been thanked: 1828 times
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
Faith or hope?
Last edited by meganfernandez on Mon Mar 20, 2023 3:26 pm, edited 1 time in total.
- meganfernandez
- Posts: 5203
- Joined: Fri Dec 18, 2020 2:04 pm
- Has thanked: 2640 times
- Been thanked: 1828 times
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
Rybakina said IW played more slowly than the French Open, and Opelka backed her up (he was asked about the comment on a podcast). How do Miami's courts compare?ashkor87 wrote: ↑Mon Mar 20, 2023 4:09 am Always difficult to follow up a good performance with an equally good performance at Miami, which is why the 'sunshine double' is so special...
So we should not expect Rybakina to win again, but I think Alcaraz will, he is strong and resilient..Sabalenka, Swiatek, Rybakina should do well again, conditions are similar. But Miami is very humid so people like Kvitova and (maybe) Krejcikova will struggle a bit...
- meganfernandez
- Posts: 5203
- Joined: Fri Dec 18, 2020 2:04 pm
- Has thanked: 2640 times
- Been thanked: 1828 times
- ponchi101
- Site Admin
- Posts: 15164
- Joined: Mon Dec 07, 2020 4:40 pm
- Location: New Macondo
- Has thanked: 3950 times
- Been thanked: 5819 times
- Contact:
Re: WTA 1000 ATP 1000 Miami 3/21 - 4/2 2023
@ Ashkor. What do you see in Alexandrova? She is already 28, has never made a big splash in the tour. Why are you high on her?
Ego figere omnia et scio supellectilem
Who is online
Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 5 guests