Yes. I picked Veronica for my Green Acres team, but this gives me some thoughts. But it seems there are other options, so I will recheck.
With Roland Garros just around the corner, get ready for our Survivors' Pool, You Can't Win Jack and Predictions contests.
For our SP players, remember: just the LAST NAME of the player, unless two players with the same last name play on the same day.
For our SP players, remember: just the LAST NAME of the player, unless two players with the same last name play on the same day.
ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
- ponchi101
- Site Admin
- Posts: 14945
- Joined: Mon Dec 07, 2020 4:40 pm
- Location: New Macondo
- Has thanked: 3909 times
- Been thanked: 5725 times
- Contact:
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Ego figere omnia et scio supellectilem
- ti-amie
- Posts: 23768
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5434 times
- Been thanked: 3378 times
-
Honorary_medal
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Yes. She was a late withdrawal it seems. I posted what I thought was the final iteration of the WTA Entry List but as usual with the WTA you never know.
It doesn't matter now but this is the final version of the WTA Entry List
Main Draw Singles
11 Bencic, Belinda (SUI)
12 Kudermetova, Veronika (RUS)
16 Samsonova, Liudmila (RUS)
17 Azarenka, Victoria (BLR)
21 Zheng, Qinwen (CHN)
22 Alexandrova, Ekaterina (RUS)
26 Mertens, Elise (BEL)
28 Martic, Petra (CRO)
31 Andreescu, Bianca (CAN)
33 Rogers, Shelby (USA)
35 Badosa, Paula (ESP)
38 Bouzkova, Marie (CZE)
44 Sasnovich, Aliaksandra (BLR)
46 Gracheva, Varvara (RUS)
52 Muchova, Karolina (CZE)
62 McNally, Caty (USA)
73 Blinkova, Anna (RUS)
73 Rodina, Evgeniya (RUS) SR
84 Riske-Amritraj, Alison (USA)
86 Bonaventure, Ysaline (BEL)
87 Peterson, Rebecca (SWE)
The final alternate in was Celine Naef of Switzerland
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
- ti-amie
- Posts: 23768
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5434 times
- Been thanked: 3378 times
-
Honorary_medal
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Order of Play Day 3 12 JUNE
Centre Court 11:00
Ladies singles
Veronika Kudermetova vs. Alison Riske-Amritraj (USA)
Not Before 12:30
Ladies singles
Victoria Azarenka vs. Natalija Stevanovic
Not Before 14:30
Gentlemen singles
Milos Raonic (CAN) vs. Miomir Kecmanovic (SRB)
Followed By
Gentlemen singles
Rinky Hijikata (AUS) vs. Gijs Brouwer (NED)
Court 1 11:00
Gentlemen singles
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Maxime Cressy (USA)
Followed By
Gentlemen singles
Ugo Humbert (FRA) vs. Jason Kubler (AUS)
Followed By
Ladies singles
Lena Papadakis (GER) vs. Liudmila Samsonova
Followed By
Ladies singles
Emina Bektas (USA) vs. Dalma Galfi (HUN)
Court 2 13:00
Gentlemen doubles
Alexander Bublik (KAZ) & Mackenzie McDonald (USA) vs. Tallon Griekspoor (NED) & Robin Haase (NED)
Followed By
Gentlemen doubles
Brandon Nakashima (USA) & Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Hugo Nys (MON) & Jan Zielinski (POL)
Court 3 11:00
Ladies singles
Greet Minnen (BEL) vs. Jessika Ponchet (FRA)
Not Before 12:30
Ladies singles
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Carol Zhao (CAN)
Followed By
Ladies doubles
Oksana Kalashnikova (GEO) & Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) & Bibiane Schoofs (NED)
Not Before 16:00
Ladies doubles
Elise Mertens (BEL) & Demi Schuurs (NED) vs. Ashlyn Krueger (USA) & Erin Routliffe (NZL)
NOTE: This OoP was taken from the tournament site. For whatever reason the Centre Court schedule appeared twice, at the beginning and the end. I'll try and check in later to see if the schedule has been corrected.
https://libema-open.nl/en/schedule/12-june-2023/
Centre Court 11:00
Ladies singles
Veronika Kudermetova vs. Alison Riske-Amritraj (USA)
Not Before 12:30
Ladies singles
Victoria Azarenka vs. Natalija Stevanovic
Not Before 14:30
Gentlemen singles
Milos Raonic (CAN) vs. Miomir Kecmanovic (SRB)
Followed By
Gentlemen singles
Rinky Hijikata (AUS) vs. Gijs Brouwer (NED)
Court 1 11:00
Gentlemen singles
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Maxime Cressy (USA)
Followed By
Gentlemen singles
Ugo Humbert (FRA) vs. Jason Kubler (AUS)
Followed By
Ladies singles
Lena Papadakis (GER) vs. Liudmila Samsonova
Followed By
Ladies singles
Emina Bektas (USA) vs. Dalma Galfi (HUN)
Court 2 13:00
Gentlemen doubles
Alexander Bublik (KAZ) & Mackenzie McDonald (USA) vs. Tallon Griekspoor (NED) & Robin Haase (NED)
Followed By
Gentlemen doubles
Brandon Nakashima (USA) & Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Hugo Nys (MON) & Jan Zielinski (POL)
Court 3 11:00
Ladies singles
Greet Minnen (BEL) vs. Jessika Ponchet (FRA)
Not Before 12:30
Ladies singles
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Carol Zhao (CAN)
Followed By
Ladies doubles
Oksana Kalashnikova (GEO) & Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) & Bibiane Schoofs (NED)
Not Before 16:00
Ladies doubles
Elise Mertens (BEL) & Demi Schuurs (NED) vs. Ashlyn Krueger (USA) & Erin Routliffe (NZL)
NOTE: This OoP was taken from the tournament site. For whatever reason the Centre Court schedule appeared twice, at the beginning and the end. I'll try and check in later to see if the schedule has been corrected.
https://libema-open.nl/en/schedule/12-june-2023/
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
-
- Posts: 1132
- Joined: Sat Feb 06, 2021 8:51 pm
- Location: Chicago
- Has thanked: 718 times
- Been thanked: 679 times
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
....BTW, I just cannot WAIT until Venus loses to 17 year old Céline Naef on grass.
Nelslus Revised TAT Signature Currently Under Repair.
- ti-amie
- Posts: 23768
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5434 times
- Been thanked: 3378 times
-
Honorary_medal
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
TIME SCHEDULE ( Order of Play) 13 JUNE
Centre Court 11:00
Gentlemen singles
Alexander Bublik (KAZ) vs. David Goffin (BEL)
Not Before 12:30
Gentlemen singles
Tallon Griekspoor (NED) vs. Mikael Ymer (SWE)
Not Before 14:30
Ladies singles
Celine Naef (SUI) vs. Venus Williams (USA)
Followed By
Ladies singles
Elise Mertens (BEL) vs. Priscilla Hon (AUS)
Court 1 11:00
Ladies singles
Evgeniya Rodina vs. Ekaterina Alexandrova
Followed By
Ladies singles
Zeynep Sonmez (TUR) vs. Bianca Andreescu (CAN)
Not Before 14:30
Gentlemen singles
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS)
Followed By
Gentlemen singles
Adrian Mannarino (FRA) vs. Arthur Fils (FRA)
Court 2 11:00
Gentlemen singles
Jordan Thompson (AUS) vs. Giovanni Mpetshi Perricard (FRA)
Followed By
Gentlemen singles
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Brandon Nakashima (USA)
Followed By
Gentlemen singles
Mackenzie McDonald (USA) vs. Ilya Ivashka (BLR)
Followed By
Gentlemen singles
Laslo Djere (SRB) vs. Ricardas Berankis (LTU)
Court 3 11:00
Ladies singles
Susan Bandecchi (SUI) vs. Viktoria Hruncakova (SVK)
Followed By
Ladies singles
Aliaksandra Sasnovich vs. Lucrezia Stefanini
Followed By
Ladies singles
Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. Kimberly Birrell (AUS)
Followed By
Ladies singles
Katie Volynets (USA) vs. Caty McNally (USA)
Court 5 11:00
Ladies singles
Polina Kudermetova vs. Yue Yuan (CHN)
Not Before 12:30
Ladies singles
Rebecca Peterson (SWE) vs. Ashlyn Krueger (USA)
Followed By
Ladies doubles
Veronika Kudermetova & Liudmila Samsonova vs. Lexie Stevens (NED) & Eva Vedder (NED)
Followed By
Ladies doubles
Miriam Kolodziejova (CZE) & Alexandra Panova vs. Shuko Aoyama (JPN) & Ena Shibahara (JPN)
Court 6 11:00
Gentlemen doubles
Nathaniel Lammons (USA) & Jackson Withrow (USA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) & Nicolas Mahut (FRA)
Followed By
Gentlemen doubles
Simone Bolelli (ITA) & Andrea Vavassori (ITA) vs. Maxime Cressy (USA) & Fabrice Martin (FRA)
Followed By
Gentlemen doubles
Rinky Hijikata (AUS) & Jason Kubler (AUS) vs. Sander Arends (NED) & David Pel (NED)
Followed By
Gentlemen doubles
Alex de Minaur (AUS) & Jordan Thompson (AUS) vs. Marcelo Melo (BRA) & John Peers (AUS)
Centre Court 11:00
Gentlemen singles
Alexander Bublik (KAZ) vs. David Goffin (BEL)
Not Before 12:30
Gentlemen singles
Tallon Griekspoor (NED) vs. Mikael Ymer (SWE)
Not Before 14:30
Ladies singles
Celine Naef (SUI) vs. Venus Williams (USA)
Followed By
Ladies singles
Elise Mertens (BEL) vs. Priscilla Hon (AUS)
Court 1 11:00
Ladies singles
Evgeniya Rodina vs. Ekaterina Alexandrova
Followed By
Ladies singles
Zeynep Sonmez (TUR) vs. Bianca Andreescu (CAN)
Not Before 14:30
Gentlemen singles
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Alexei Popyrin (AUS)
Followed By
Gentlemen singles
Adrian Mannarino (FRA) vs. Arthur Fils (FRA)
Court 2 11:00
Gentlemen singles
Jordan Thompson (AUS) vs. Giovanni Mpetshi Perricard (FRA)
Followed By
Gentlemen singles
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Brandon Nakashima (USA)
Followed By
Gentlemen singles
Mackenzie McDonald (USA) vs. Ilya Ivashka (BLR)
Followed By
Gentlemen singles
Laslo Djere (SRB) vs. Ricardas Berankis (LTU)
Court 3 11:00
Ladies singles
Susan Bandecchi (SUI) vs. Viktoria Hruncakova (SVK)
Followed By
Ladies singles
Aliaksandra Sasnovich vs. Lucrezia Stefanini
Followed By
Ladies singles
Lesley Pattinama Kerkhove (NED) vs. Kimberly Birrell (AUS)
Followed By
Ladies singles
Katie Volynets (USA) vs. Caty McNally (USA)
Court 5 11:00
Ladies singles
Polina Kudermetova vs. Yue Yuan (CHN)
Not Before 12:30
Ladies singles
Rebecca Peterson (SWE) vs. Ashlyn Krueger (USA)
Followed By
Ladies doubles
Veronika Kudermetova & Liudmila Samsonova vs. Lexie Stevens (NED) & Eva Vedder (NED)
Followed By
Ladies doubles
Miriam Kolodziejova (CZE) & Alexandra Panova vs. Shuko Aoyama (JPN) & Ena Shibahara (JPN)
Court 6 11:00
Gentlemen doubles
Nathaniel Lammons (USA) & Jackson Withrow (USA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) & Nicolas Mahut (FRA)
Followed By
Gentlemen doubles
Simone Bolelli (ITA) & Andrea Vavassori (ITA) vs. Maxime Cressy (USA) & Fabrice Martin (FRA)
Followed By
Gentlemen doubles
Rinky Hijikata (AUS) & Jason Kubler (AUS) vs. Sander Arends (NED) & David Pel (NED)
Followed By
Gentlemen doubles
Alex de Minaur (AUS) & Jordan Thompson (AUS) vs. Marcelo Melo (BRA) & John Peers (AUS)
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
-
- Posts: 2418
- Joined: Fri Dec 11, 2020 7:23 pm
- Location: Seattle
- Has thanked: 766 times
- Been thanked: 994 times
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Riske has yet to win a match this year, and her grass court pedigree is greatly overexaggerated
-
- Posts: 1527
- Joined: Thu Dec 10, 2020 2:00 am
- Location: Smiths Falls
- Has thanked: 1122 times
- Been thanked: 917 times
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Really?JTContinental wrote: ↑Mon Jun 12, 2023 8:27 pm Riske has yet to win a match this year, and her grass court pedigree is greatly overexaggerated
Hard 118-131 40%
Clay 18-39 32%
Grass 52-32 62%
Total 188-202 48%
It looks like she's been injured because she's missed most of the big events this season, and this was only her 6th tournament.
-
- Posts: 2418
- Joined: Fri Dec 11, 2020 7:23 pm
- Location: Seattle
- Has thanked: 766 times
- Been thanked: 994 times
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Yes, it's her best surface, but she only has 1 grass title and 1 Wimbledon QF
-
- Posts: 2418
- Joined: Fri Dec 11, 2020 7:23 pm
- Location: Seattle
- Has thanked: 766 times
- Been thanked: 994 times
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Doing a little digging, I’m seeing her father died in March and was ill for some time beforehand, so tennis probably not foremost on her mind
-
- Posts: 1188
- Joined: Sat Dec 12, 2020 11:26 pm
- Location: Michigan
- Has thanked: 608 times
- Been thanked: 384 times
-
- Posts: 1188
- Joined: Sat Dec 12, 2020 11:26 pm
- Location: Michigan
- Has thanked: 608 times
- Been thanked: 384 times
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Oops.
Clearly this post had been made by suliso and not me.
She was up a break in the 2nd, gave it back and lost it in a TB. Naef now serving for match
- ponchi101
- Site Admin
- Posts: 14945
- Joined: Mon Dec 07, 2020 4:40 pm
- Location: New Macondo
- Has thanked: 3909 times
- Been thanked: 5725 times
- Contact:
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Fastbackss wrote: ↑Tue Jun 13, 2023 3:37 pmOops.
Clearly this post had been made by suliso and not me.
She was up a break in the 2nd, gave it back and lost it in a TB. Naef now serving for match
Ego figere omnia et scio supellectilem
- ti-amie
- Posts: 23768
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5434 times
- Been thanked: 3378 times
-
Honorary_medal
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Wednesday, June 14, 2023 Day 5
Centre Court Starts At 11:00 Am
(3) Victoria Azarenka VS Ashlyn Krueger
Not Before 12:30 PM
(1) Veronika Kudermetova VS (Q) Carol Zhao
Not Before 2:30 Pm
Alexander Bublik VS (2) WC Jannik Sinner
Followed By
(3) Borna Coric VS Mackenzie McDonald Or Ilya Ivashka
Court 1 Starts At 11:00 Am
(7) Ugo Humbert VS Emil Ruusuvuori
Followed By
(LL) Rinky Hijikata VS Marc-Andrea Huesler
Followed By
(7) Aliaksandra Sasnovich VS Greet Minnen
Followed By
Polina KudermetovaVS (2) Liudmila Samsonova
Court 2 Starts At 12:00 Noon
Gonzalo Escobar/Aleksandr Nedovyesov VS (2) Marcelo Arevalo/Jean-Julien Rojer
Not Before 2:00 Pm / After Suitable Rest
Alex de Minaur/Jordan Thompson Or Marcelo Melo/John Peers VS Brandon Nakashima/Emil Ruusuvuori
Followed By
(1) Wesley Koolhof/Neal Skupski VS (WC) Matwe Middelkoop/Bart Stevens
Court 3 Starts At 11:00 Am
Viktoria Hruncakova/Tereza Mihalikova VS (OSE) Miyu Kato/Aldila Sutjiadi
Followed By
Rosalie Van Der Hoek/Renata Voracova VS Ekaterina Alexandrova/Zhaoxuan Yang
Followed By
(OSE) Ysaline Bonaventure/Kirsten Flipkens VS (2) Nicole Melichar-Martinez/Ellen Perez
After Suitable Rest
Greet Minnen/Yanina Wickmayer VS Anastasia Detiuc/Jesika Maleckova
Centre Court Starts At 11:00 Am
(3) Victoria Azarenka VS Ashlyn Krueger
Not Before 12:30 PM
(1) Veronika Kudermetova VS (Q) Carol Zhao
Not Before 2:30 Pm
Alexander Bublik VS (2) WC Jannik Sinner
Followed By
(3) Borna Coric VS Mackenzie McDonald Or Ilya Ivashka
Court 1 Starts At 11:00 Am
(7) Ugo Humbert VS Emil Ruusuvuori
Followed By
(LL) Rinky Hijikata VS Marc-Andrea Huesler
Followed By
(7) Aliaksandra Sasnovich VS Greet Minnen
Followed By
Polina KudermetovaVS (2) Liudmila Samsonova
Court 2 Starts At 12:00 Noon
Gonzalo Escobar/Aleksandr Nedovyesov VS (2) Marcelo Arevalo/Jean-Julien Rojer
Not Before 2:00 Pm / After Suitable Rest
Alex de Minaur/Jordan Thompson Or Marcelo Melo/John Peers VS Brandon Nakashima/Emil Ruusuvuori
Followed By
(1) Wesley Koolhof/Neal Skupski VS (WC) Matwe Middelkoop/Bart Stevens
Court 3 Starts At 11:00 Am
Viktoria Hruncakova/Tereza Mihalikova VS (OSE) Miyu Kato/Aldila Sutjiadi
Followed By
Rosalie Van Der Hoek/Renata Voracova VS Ekaterina Alexandrova/Zhaoxuan Yang
Followed By
(OSE) Ysaline Bonaventure/Kirsten Flipkens VS (2) Nicole Melichar-Martinez/Ellen Perez
After Suitable Rest
Greet Minnen/Yanina Wickmayer VS Anastasia Detiuc/Jesika Maleckova
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
-
- Posts: 2418
- Joined: Fri Dec 11, 2020 7:23 pm
- Location: Seattle
- Has thanked: 766 times
- Been thanked: 994 times
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Milos Raonic celebrates his return to the tour with a win. He's been out of the game since July 2021
- ti-amie
- Posts: 23768
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5434 times
- Been thanked: 3378 times
-
Honorary_medal
Re: ATP WTA 250 'S-Hertogenbosch 6/12 - 6/18 2023
Thursday, June 15, 2023 Day 6
Centre Court Starts At 11:00 Am
(6) Tallon Griekspoor VS Alexei Popyrin
Not Before 12:30 Pm
(1) Daniil Medvedev VS Adrian Mannarino
Not Before 3:00 PM
Viktoria Hruncakova VS (6) Bianca Andreescu
Not Before 4:00 Pm
Jordan Thompson VS (PR) Milos Raonic
Court 1 Starts At 11:00 Am
(LL) Sachia Vickery VS (Q) Emina Bektas
Followed By
Kimberly Birrell VS (4) Ekaterina Alexandrova
Not Before 3:00 Pm
Laslo Djere VS (4) Alex de Minaur
Not Before 4:30 PM
(WC) Celine Naef VS (8) Caty McNally
Court 2 Starts At 12:00 Noon
(4) Rinky Hijikata/Jason Kubler VS Maxime Cressy/Fabrice Martin
Not Before 2:00 Pm / After Suitable Rest
Tallon Griekspoor/Robin Haase VS Gonzalo Escobar/Aleksandr Nedovyesov
Followed By
(1) Wesley Koolhof/Neal Skupski VS Nathaniel Lammons/Jackson Withrow
Court 3 Starting At 1:00 PM
G. Minnen/Y. Wickmayer VS (2) Nicole Melichar-Martinez/Ellen Perez
After Suitable Rest
Ekaterina Alexandrova/Zhaoxuan Yang VS (3) Shuko Aoyama/Ena Shibahara
After Suitable Rest
(WC) Lexie Stevens/Eva Vedder VS Viktoria Hruncakova/Tereza Mihalikova
Centre Court Starts At 11:00 Am
(6) Tallon Griekspoor VS Alexei Popyrin
Not Before 12:30 Pm
(1) Daniil Medvedev VS Adrian Mannarino
Not Before 3:00 PM
Viktoria Hruncakova VS (6) Bianca Andreescu
Not Before 4:00 Pm
Jordan Thompson VS (PR) Milos Raonic
Court 1 Starts At 11:00 Am
(LL) Sachia Vickery VS (Q) Emina Bektas
Followed By
Kimberly Birrell VS (4) Ekaterina Alexandrova
Not Before 3:00 Pm
Laslo Djere VS (4) Alex de Minaur
Not Before 4:30 PM
(WC) Celine Naef VS (8) Caty McNally
Court 2 Starts At 12:00 Noon
(4) Rinky Hijikata/Jason Kubler VS Maxime Cressy/Fabrice Martin
Not Before 2:00 Pm / After Suitable Rest
Tallon Griekspoor/Robin Haase VS Gonzalo Escobar/Aleksandr Nedovyesov
Followed By
(1) Wesley Koolhof/Neal Skupski VS Nathaniel Lammons/Jackson Withrow
Court 3 Starting At 1:00 PM
G. Minnen/Y. Wickmayer VS (2) Nicole Melichar-Martinez/Ellen Perez
After Suitable Rest
Ekaterina Alexandrova/Zhaoxuan Yang VS (3) Shuko Aoyama/Ena Shibahara
After Suitable Rest
(WC) Lexie Stevens/Eva Vedder VS Viktoria Hruncakova/Tereza Mihalikova
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 7 guests