by ti-amie CENTRE COURT - 1:30PM
1. Ladies' Singles - First Round
Shelby Rogers (USA) v Elena Rybakina (KAZ) [3]
2. Gentlemen's Singles - First Round
Ryan Peniston (GBR) v Andy Murray (GBR)
3. Ladies' Singles - First Round
Panna Udvardy (HUN) v Aryna Sabalenka [2]
NO.1 COURT - 1:00PM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Carlos Alcaraz (ESP) [1] v Jeremy Chardy (FRA)
2. Ladies' Singles - First Round
Ons Jabeur (TUN) [6] v Magdalena Frech (POL)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Cameron Norrie (GBR) [12] v Tomas Machac (CZE)
NO.2 COURT - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Dominic Thiem (AUT) v Stefanos Tsitsipas (GRE) [5]
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Quentin Halys (FRA) leads Daniel Evans (GBR) [27]
3. Ladies' Singles - First Round
Jasmine Paolini (ITA) v Petra Kvitova (CZE) [9]
4. Ladies' Singles - First Round
Heather Watson (GBR) v Barbora Krejcikova (CZE) [10]
5. Gentlemen's Singles - First Round
Daniil Medvedev [3] v Arthur Fery (GBR)
NO.3 COURT - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
George Loffhagen (GBR) v Holger Rune (DEN) [6]
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Yannick Hanfmann (GER) leads Taylor Fritz (USA) [9]
3. Ladies' Singles - First Round
Maria Sakkari (GRE) [8] v Marta Kostyuk (UKR)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Alexander Zverev (GER) [19] v Gijs Brouwer (NED)
5. Ladies' Singles - First Round
Sonay Kartal (GBR) v Madison Keys (USA) [25]
COURT 12 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Matteo Berrettini (ITA) v Lorenzo Sonego (ITA)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Denis Shapovalov (CAN) [26] leads Radu Albot (MDA)
3. Ladies' Singles - First Round
Karolina Pliskova (CZE) [18] v Natalija Stevanovic (SRB)
4. Ladies' Singles - First Round
Alison Riske-Amritraj (USA) v Paula Badosa (ESP)
5. Gentlemen's Singles - First Round
Frances Tiafoe (USA) [10] v Yibing Wu (CHN)
COURT 18 - 11:00AMCOURT 4 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Katie Boulter (GBR) v Daria Saville (AUS)
2. Gentlemen's Singles - First Round
Kimmer Coppejans (BEL) v Alex De Minaur (AUS) [15]
3. Gentlemen's Singles - First Round
Sho Shimabukuro (JPN) v Grigor Dimitrov (BUL) [21]
4. Ladies' Singles - First Round
Karolina Muchova (CZE) [16] v Jule Niemeier (GER)
COURT 4 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Ysaline Bonaventure (BEL) v Zhuoxuan Bai (CHN)
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Shuai Zhang (CHN) v Donna Vekic (CRO) [20]
3. Gentlemen's Singles - First Round
Jiri Lehecka (CZE) v Sebastian Ofner (AUT)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) [31] v Arthur Fils (FRA)
5. Ladies' Singles - First Round
Jessica Bouzas Maneiro (ESP) v Anhelina Kalinina (UKR) [26]
COURT 5 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Alexandre Muller (FRA) v Arthur Rinderknech (FRA)
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Camila Osorio (COL) v Elisabetta Cocciaretto (ITA)
3. Ladies' Singles - First Round
Carol Zhao (CAN) v Tamara Korpatsch (GER)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Marco Cecchinato (ITA) v Nicolas Jarry (CHI) [25]
COURT 6 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Marcos Giron (USA) v Hugo Dellien (BOL)
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Anett Kontaveit (EST) v Lucrezia Stefanini (ITA)
3. Ladies' Singles - First Round
Aliaksandra Sasnovich v Nuria Parrizas Diaz (ESP)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Ilya Ivashka v Federico Coria (ARG)
COURT 7 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Madison Brengle (USA) v Sara Errani (ITA)
2. Gentlemen's Singles - First Round
Matteo Arnaldi (ITA) v Roberto Carballes Baena (ESP)
3. Ladies' Singles - First Round
Viktorija Golubic (SUI) v Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Dominic Stricker (SUI) v Alexei Popyrin (AUS)
COURT 8 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Bernarda Pera (USA) [27] v Viktoriya Tomova (BUL)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Benjamin Bonzi (FRA) leads Harold Mayot (FRA)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Jiri Vesely (CZE) v Sebastian Korda (USA) [22]
4. Gentlemen's Singles - First Round
Jason Kubler (AUS) v Ugo Humbert (FRA)
5. Ladies' Singles - First Round
Yanina Wickmayer (BEL) v Anna Blinkova
COURT 9 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Christopher O'Connell (AUS) v Hamad Medjedovic (SRB)
2. Ladies' Singles - First Round
Sorana Cirstea (ROU) v Tatjana Maria (GER)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Marc-Andrea Huesler (SUI) v Yosuke Watanuki (JPN)
Not Before: 5:30pm
4. Ladies' Singles - First Round
Mirra Andreeva v Xiyu Wang (CHN)
COURT 10 - 12:30PM
Not Before: 12:30pm
1. Gentlemen's Singles - First Round
Roman Safiullin leads Roberto Bautista Agut (ESP) [20]
COURT 11 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Kaja Juvan (SLO) v Margarita Betova
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Tomas Martin Etcheverry (ARG) [29] leads Bernabe Zapata Miralles (ESP)
3. Ladies' Singles - First Round
Nao Hibino (JPN) v Alize Cornet (FRA)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Christopher Eubanks (USA) v Thiago Monteiro (BRA)
5. Gentlemen's Singles - First Round
Adrian Mannarino (FRA) v Alexander Shevchenko
COURT 14 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Ben Shelton (USA) [32] v Taro Daniel (JPN)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Borna Coric (CRO) [13] leads Guido Pella (ARG)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Francisco Cerundolo (ARG) [18] v Nuno Borges (POR)
4. Ladies' Singles - First Round
Greet Minnen (BEL) v Jelena Ostapenko (LAT) [17]
5. Ladies' Singles - First Round
Jaqueline Cristian (ROU) v Lucia Bronzetti (ITA)
COURT 15 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Marton Fucsovics (HUN) v Tallon Griekspoor (NED) [28]
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Sloane Stephens (USA) v Rebecca Peterson (SWE)
3. Ladies' Singles - First Round
Varvara Gracheva (FRA) v Camila Giorgi (ITA)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Shintaro Mochizuki (JPN) v Tommy Paul (USA) [16]
5. Ladies' Singles - First Round
Beatriz Haddad Maia (BRA) [13] v Yulia Putintseva (KAZ)
COURT 16 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Anastasia Potapova [22] v Celine Naef (SUI)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Lloyd Harris (RSA) v Gregoire Barrere (FRA)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Milos Raonic (CAN) v Dennis Novak (AUT)
4. Ladies' Singles - First Round
Irina-Camelia Begu (ROU) [29] v Rebecca Marino (CAN)
Not Before: 5:00pm
5. Ladies' Singles - First Round
Anna Bondar (HUN) v Bianca Andreescu (CAN)
COURT 17 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Emma Navarro (USA) v Ekaterina Alexandrova [21]
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Danielle Collins (USA) leads Julia Grabher (AUT)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Maxime Cressy (USA) v Laslo Djere (SRB)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Zhizhen Zhang (CHN) v Botic Van De Zandschulp (NED)
5. Ladies' Singles - First Round
Linda Noskova (CZE) v Dalma Galfi (HUN)
THE CHAMPIONSHIPS, WIMBLEDON 2023
INTENDED ORDER OF PLAY FOR DAY 2 TUESDAY 4 JULY
The Committee, while adhering as closely as possible to the order of play given, is unable to guarantee that it will be maintained in
its entirety.
This may result in matches being moved from one court to another. GERRY ARMSTRONG - REFEREE
1. Ladies' Singles - First Round
Shelby Rogers (USA) v Elena Rybakina (KAZ) [3]
2. Gentlemen's Singles - First Round
Ryan Peniston (GBR) v Andy Murray (GBR)
3. Ladies' Singles - First Round
Panna Udvardy (HUN) v Aryna Sabalenka [2]
NO.1 COURT - 1:00PM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Carlos Alcaraz (ESP) [1] v Jeremy Chardy (FRA)
2. Ladies' Singles - First Round
Ons Jabeur (TUN) [6] v Magdalena Frech (POL)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Cameron Norrie (GBR) [12] v Tomas Machac (CZE)
NO.2 COURT - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Dominic Thiem (AUT) v Stefanos Tsitsipas (GRE) [5]
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Quentin Halys (FRA) leads Daniel Evans (GBR) [27]
3. Ladies' Singles - First Round
Jasmine Paolini (ITA) v Petra Kvitova (CZE) [9]
4. Ladies' Singles - First Round
Heather Watson (GBR) v Barbora Krejcikova (CZE) [10]
5. Gentlemen's Singles - First Round
Daniil Medvedev [3] v Arthur Fery (GBR)
NO.3 COURT - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
George Loffhagen (GBR) v Holger Rune (DEN) [6]
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Yannick Hanfmann (GER) leads Taylor Fritz (USA) [9]
3. Ladies' Singles - First Round
Maria Sakkari (GRE) [8] v Marta Kostyuk (UKR)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Alexander Zverev (GER) [19] v Gijs Brouwer (NED)
5. Ladies' Singles - First Round
Sonay Kartal (GBR) v Madison Keys (USA) [25]
COURT 12 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Matteo Berrettini (ITA) v Lorenzo Sonego (ITA)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Denis Shapovalov (CAN) [26] leads Radu Albot (MDA)
3. Ladies' Singles - First Round
Karolina Pliskova (CZE) [18] v Natalija Stevanovic (SRB)
4. Ladies' Singles - First Round
Alison Riske-Amritraj (USA) v Paula Badosa (ESP)
5. Gentlemen's Singles - First Round
Frances Tiafoe (USA) [10] v Yibing Wu (CHN)
COURT 18 - 11:00AMCOURT 4 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Katie Boulter (GBR) v Daria Saville (AUS)
2. Gentlemen's Singles - First Round
Kimmer Coppejans (BEL) v Alex De Minaur (AUS) [15]
3. Gentlemen's Singles - First Round
Sho Shimabukuro (JPN) v Grigor Dimitrov (BUL) [21]
4. Ladies' Singles - First Round
Karolina Muchova (CZE) [16] v Jule Niemeier (GER)
COURT 4 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Ysaline Bonaventure (BEL) v Zhuoxuan Bai (CHN)
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Shuai Zhang (CHN) v Donna Vekic (CRO) [20]
3. Gentlemen's Singles - First Round
Jiri Lehecka (CZE) v Sebastian Ofner (AUT)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) [31] v Arthur Fils (FRA)
5. Ladies' Singles - First Round
Jessica Bouzas Maneiro (ESP) v Anhelina Kalinina (UKR) [26]
COURT 5 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Alexandre Muller (FRA) v Arthur Rinderknech (FRA)
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Camila Osorio (COL) v Elisabetta Cocciaretto (ITA)
3. Ladies' Singles - First Round
Carol Zhao (CAN) v Tamara Korpatsch (GER)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Marco Cecchinato (ITA) v Nicolas Jarry (CHI) [25]
COURT 6 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Marcos Giron (USA) v Hugo Dellien (BOL)
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Anett Kontaveit (EST) v Lucrezia Stefanini (ITA)
3. Ladies' Singles - First Round
Aliaksandra Sasnovich v Nuria Parrizas Diaz (ESP)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Ilya Ivashka v Federico Coria (ARG)
COURT 7 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Madison Brengle (USA) v Sara Errani (ITA)
2. Gentlemen's Singles - First Round
Matteo Arnaldi (ITA) v Roberto Carballes Baena (ESP)
3. Ladies' Singles - First Round
Viktorija Golubic (SUI) v Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Dominic Stricker (SUI) v Alexei Popyrin (AUS)
COURT 8 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Bernarda Pera (USA) [27] v Viktoriya Tomova (BUL)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Benjamin Bonzi (FRA) leads Harold Mayot (FRA)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Jiri Vesely (CZE) v Sebastian Korda (USA) [22]
4. Gentlemen's Singles - First Round
Jason Kubler (AUS) v Ugo Humbert (FRA)
5. Ladies' Singles - First Round
Yanina Wickmayer (BEL) v Anna Blinkova
COURT 9 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Christopher O'Connell (AUS) v Hamad Medjedovic (SRB)
2. Ladies' Singles - First Round
Sorana Cirstea (ROU) v Tatjana Maria (GER)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Marc-Andrea Huesler (SUI) v Yosuke Watanuki (JPN)
Not Before: 5:30pm
4. Ladies' Singles - First Round
Mirra Andreeva v Xiyu Wang (CHN)
COURT 10 - 12:30PM
Not Before: 12:30pm
1. Gentlemen's Singles - First Round
Roman Safiullin leads Roberto Bautista Agut (ESP) [20]
COURT 11 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Kaja Juvan (SLO) v Margarita Betova
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Tomas Martin Etcheverry (ARG) [29] leads Bernabe Zapata Miralles (ESP)
3. Ladies' Singles - First Round
Nao Hibino (JPN) v Alize Cornet (FRA)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Christopher Eubanks (USA) v Thiago Monteiro (BRA)
5. Gentlemen's Singles - First Round
Adrian Mannarino (FRA) v Alexander Shevchenko
COURT 14 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Ben Shelton (USA) [32] v Taro Daniel (JPN)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Borna Coric (CRO) [13] leads Guido Pella (ARG)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Francisco Cerundolo (ARG) [18] v Nuno Borges (POR)
4. Ladies' Singles - First Round
Greet Minnen (BEL) v Jelena Ostapenko (LAT) [17]
5. Ladies' Singles - First Round
Jaqueline Cristian (ROU) v Lucia Bronzetti (ITA)
COURT 15 - 11:00AM
1. Gentlemen's Singles - First Round
Marton Fucsovics (HUN) v Tallon Griekspoor (NED) [28]
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Sloane Stephens (USA) v Rebecca Peterson (SWE)
3. Ladies' Singles - First Round
Varvara Gracheva (FRA) v Camila Giorgi (ITA)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Shintaro Mochizuki (JPN) v Tommy Paul (USA) [16]
5. Ladies' Singles - First Round
Beatriz Haddad Maia (BRA) [13] v Yulia Putintseva (KAZ)
COURT 16 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Anastasia Potapova [22] v Celine Naef (SUI)
Not Before: 12:30pm
2. Gentlemen's Singles - First Round
Lloyd Harris (RSA) v Gregoire Barrere (FRA)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Milos Raonic (CAN) v Dennis Novak (AUT)
4. Ladies' Singles - First Round
Irina-Camelia Begu (ROU) [29] v Rebecca Marino (CAN)
Not Before: 5:00pm
5. Ladies' Singles - First Round
Anna Bondar (HUN) v Bianca Andreescu (CAN)
COURT 17 - 11:00AM
1. Ladies' Singles - First Round
Emma Navarro (USA) v Ekaterina Alexandrova [21]
Not Before: 12:30pm
2. Ladies' Singles - First Round
Danielle Collins (USA) leads Julia Grabher (AUT)
3. Gentlemen's Singles - First Round
Maxime Cressy (USA) v Laslo Djere (SRB)
4. Gentlemen's Singles - First Round
Zhizhen Zhang (CHN) v Botic Van De Zandschulp (NED)
5. Ladies' Singles - First Round
Linda Noskova (CZE) v Dalma Galfi (HUN)
THE CHAMPIONSHIPS, WIMBLEDON 2023
INTENDED ORDER OF PLAY FOR DAY 2 TUESDAY 4 JULY
The Committee, while adhering as closely as possible to the order of play given, is unable to guarantee that it will be maintained in
its entirety.
This may result in matches being moved from one court to another. GERRY ARMSTRONG - REFEREE