'22 Wimbledon Day 12 OoP & Discussion
Posted: Thu Jul 07, 2022 9:14 pm
DAY 12 FRIDAY 8 JULY
COMPLETE
CENTRE COURT 1:30PM
LADIES' DOUBLES - SEMI-FINALS
L. Kichenok (UKR) 4/J. Ostapenko (LAT) 4 v B. Krejcikova (CZE) 2/K. Siniakova (CZE) 2
NOT BEFORE: 2:30PM
GENTLEMEN'S SINGLES - SEMI-FINALS
N. Djokovic (SRB) 1 v C. Norrie (GBR) 9
NOT BEFORE: 4:00PM
LADIES' DOUBLES - SEMI-FINALS
E. Mertens (BEL) 1/S. Zhang (CHN) 1 v D. Collins (USA)/D. Krawczyk (USA)
NO.1 COURT 1:00PM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
G. Fernandez (ARG) v A. Hewett (GBR) 2
LADIES' INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
K. Clijsters (BEL)/M. Hingis (SUI) v V. King (USA)/Y. Shvedova (KAZ)
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
A. Hewett (GBR) 1/G. Reid (GBR) 1 v T. Egberink (NED)/J. Gerard (BEL)
NO.3 COURT 11:00AM
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
F. Gonzalez (CHI)/S. Grosjean (FRA) v J. Marray (GBR)/F. Nielsen (DEN)
NOT BEFORE: 12:00PM
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
D. De Groot (NED) 1 v M. Ohtani (JPN)
LADIES' WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
Y. Kamiji (JPN)/D. Mathewson (USA) v K. Montjane (RSA) 2/L. Shuker (GBR) 2
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
M. Baghdatis (CYP)/X. Malisse (BEL) v J. Blake (USA)/D. Nestor (CAN)
COURT 12 11:00AM
LADIES' INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
C. Dellacqua (AUS)/A. Molik (AUS) v F. Pennetta (ITA)/F. Schiavone (ITA)
BOYS' SINGLES - SEMI-FINALS
M. Poljicak (CRO) 3 v P. Rodenas (ESP)
GIRLS' SINGLES - SEMI-FINALS
L. Udvardy (HUN) 7 v L. Klimovicova (CZE) 16
BOYS' DOUBLES - SEMI-FINALS
G. Debru (FRA) 5/P. Inchauspe (FRA) 5 v J. Mensik (CZE) 6/O. Pieczkowski (POL) 6
COURT 18 11:00AM
GIRLS' SINGLES - SEMI-FINALS
L. Hovde (USA) 1 v V. Mboko (CAN) 5
BOYS' SINGLES - SEMI-FINALS
M. Zheng (USA) v M. Landaluce (ESP) 10
GIRLS' DOUBLES - SEMI-FINALS
L. Ciric Bagaric (CRO) 3/N. Daubnerova (SVK) 3 v R. Nijkamp (NED)/A. Okutoyi (KEN)
GIRLS' DOUBLES - SEMI-FINALS
N. Bartunkova (CZE) 1/C. Naef (SUI) 1 v K. Cross (CAN) 4/V. Mboko (CAN) 4
BOYS' DOUBLES - SEMI-FINALS
M. Landaluce (ESP) 7/P. Rodenas (ESP) 7 v S. Gorzny (USA)/A. Michelsen (USA)
COURT 4 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Ceban (GBR) 8 v A. Missoum (MAR)
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Heidlmair (AUT) 4 v L. Channon (GBR)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Stojsavljevic (GBR) 3 v A. Soare (ROU) 5
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
D. Pagani (ARG) v M. Ceban (GBR) 8
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
P. Dietrich (BRA) v C. Ngounoue (USA) 3
COURT 5 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
I. Ivanov (BUL) 1 v D. Pagani (ARG)
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
J. Dembo (AUS) 6 v P. Dietrich (BRA)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Jadhav (IND) v A. Das (NZL)
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Missoum (MAR) v I. Ivanov (BUL) 1
COURT 6 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
K. Hance (USA) 7 v L. Lam (NMI)
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
C. Ngounoue (USA) 3 v M. Alqurneh (JOR)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Ichioka (JPN) v S. Larraya Guidi (ARG)
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
L. Lam (NMI) v M. Todoran (ROU) 2
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Alqurneh (JOR) v J. Dembo (AUS) 6
COURT 7 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Todoran (ROU) 2 v B. Chelia (ARG)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
G. Guillen (AUS) v M. Angel (MEX)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
V. Sekerkova (CZE) 2 v M. Badache (ALG) 8
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
B. Chelia (ARG) v K. Hance (USA) 7
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Schtulmann (MEX) v M. Heidlmair (AUT) 4
COURT 8 11:00AM
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Tatu (ROU) 1 v A. Loftus (GBR) 7
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
S. Cho (KOR) 5 v M. Schtulmann (MEX)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
C. Vazquez (ARG) v I. Britton (GBR)
NOT BEFORE: 3:00PM
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
N. Okhtenberg (USA) 4 v S. Hetherington (FRA) 6
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
L. Channon (GBR) v S. Cho (KOR) 5
COURT 14 11:00AM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
S. Kunieda (JPN) 1 v J. Gerard (BEL)
QUAD WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
D. Ramphadi (RSA)/K. Sugeno (JPN) v A. Lapthorne (GBR) 2/D. Wagner (USA) 2
NOT BEFORE: 3:30PM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
T. Oda (JPN)/N. Peifer (FRA) v G. Fernandez (ARG) 2/S. Kunieda (JPN) 2
COURT 15 11:00AM
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
J. Griffioen (NED) v Y. Kamiji (JPN) 2
QUAD WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
S. Schroder (NED) 1/N. Vink (NED) 1 v H. Davidson (AUS)/Y. Silva (BRA)
NOT BEFORE: 3:30PM
LADIES' WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
D. De Groot (NED) 1/A. Van Koot (NED) 1 v J. Griffioen (NED)/M. Ohtani (JPN)
TO BE ARRANGED 1
NOT BEFORE: 4:00PM
INVITATION MIXED DOUBLES - ROUND ROBIN
G. Rusedski (GBR)/A. Keothavong (GBR) v N. Zimonjic (SRB)/M. Bartoli (FRA)
NOT BEFORE: 4:00PM
INVITATION MIXED DOUBLES - ROUND ROBIN
T. Johansson (SWE)/MJ Fernandez (USA) v M. Bahrami (FRA)/C. Martinez (ESP)
COMPLETE
CENTRE COURT 1:30PM
LADIES' DOUBLES - SEMI-FINALS
L. Kichenok (UKR) 4/J. Ostapenko (LAT) 4 v B. Krejcikova (CZE) 2/K. Siniakova (CZE) 2
NOT BEFORE: 2:30PM
GENTLEMEN'S SINGLES - SEMI-FINALS
N. Djokovic (SRB) 1 v C. Norrie (GBR) 9
NOT BEFORE: 4:00PM
LADIES' DOUBLES - SEMI-FINALS
E. Mertens (BEL) 1/S. Zhang (CHN) 1 v D. Collins (USA)/D. Krawczyk (USA)
NO.1 COURT 1:00PM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
G. Fernandez (ARG) v A. Hewett (GBR) 2
LADIES' INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
K. Clijsters (BEL)/M. Hingis (SUI) v V. King (USA)/Y. Shvedova (KAZ)
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
A. Hewett (GBR) 1/G. Reid (GBR) 1 v T. Egberink (NED)/J. Gerard (BEL)
NO.3 COURT 11:00AM
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
F. Gonzalez (CHI)/S. Grosjean (FRA) v J. Marray (GBR)/F. Nielsen (DEN)
NOT BEFORE: 12:00PM
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
D. De Groot (NED) 1 v M. Ohtani (JPN)
LADIES' WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
Y. Kamiji (JPN)/D. Mathewson (USA) v K. Montjane (RSA) 2/L. Shuker (GBR) 2
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
M. Baghdatis (CYP)/X. Malisse (BEL) v J. Blake (USA)/D. Nestor (CAN)
COURT 12 11:00AM
LADIES' INVITATION DOUBLES - ROUND ROBIN
C. Dellacqua (AUS)/A. Molik (AUS) v F. Pennetta (ITA)/F. Schiavone (ITA)
BOYS' SINGLES - SEMI-FINALS
M. Poljicak (CRO) 3 v P. Rodenas (ESP)
GIRLS' SINGLES - SEMI-FINALS
L. Udvardy (HUN) 7 v L. Klimovicova (CZE) 16
BOYS' DOUBLES - SEMI-FINALS
G. Debru (FRA) 5/P. Inchauspe (FRA) 5 v J. Mensik (CZE) 6/O. Pieczkowski (POL) 6
COURT 18 11:00AM
GIRLS' SINGLES - SEMI-FINALS
L. Hovde (USA) 1 v V. Mboko (CAN) 5
BOYS' SINGLES - SEMI-FINALS
M. Zheng (USA) v M. Landaluce (ESP) 10
GIRLS' DOUBLES - SEMI-FINALS
L. Ciric Bagaric (CRO) 3/N. Daubnerova (SVK) 3 v R. Nijkamp (NED)/A. Okutoyi (KEN)
GIRLS' DOUBLES - SEMI-FINALS
N. Bartunkova (CZE) 1/C. Naef (SUI) 1 v K. Cross (CAN) 4/V. Mboko (CAN) 4
BOYS' DOUBLES - SEMI-FINALS
M. Landaluce (ESP) 7/P. Rodenas (ESP) 7 v S. Gorzny (USA)/A. Michelsen (USA)
COURT 4 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Ceban (GBR) 8 v A. Missoum (MAR)
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Heidlmair (AUT) 4 v L. Channon (GBR)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Stojsavljevic (GBR) 3 v A. Soare (ROU) 5
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
D. Pagani (ARG) v M. Ceban (GBR) 8
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
P. Dietrich (BRA) v C. Ngounoue (USA) 3
COURT 5 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
I. Ivanov (BUL) 1 v D. Pagani (ARG)
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
J. Dembo (AUS) 6 v P. Dietrich (BRA)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Jadhav (IND) v A. Das (NZL)
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Missoum (MAR) v I. Ivanov (BUL) 1
COURT 6 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
K. Hance (USA) 7 v L. Lam (NMI)
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
C. Ngounoue (USA) 3 v M. Alqurneh (JOR)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Ichioka (JPN) v S. Larraya Guidi (ARG)
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
L. Lam (NMI) v M. Todoran (ROU) 2
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Alqurneh (JOR) v J. Dembo (AUS) 6
COURT 7 11:00AM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Todoran (ROU) 2 v B. Chelia (ARG)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
G. Guillen (AUS) v M. Angel (MEX)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
V. Sekerkova (CZE) 2 v M. Badache (ALG) 8
NOT BEFORE: 3:00PM
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
B. Chelia (ARG) v K. Hance (USA) 7
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
M. Schtulmann (MEX) v M. Heidlmair (AUT) 4
COURT 8 11:00AM
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
A. Tatu (ROU) 1 v A. Loftus (GBR) 7
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
S. Cho (KOR) 5 v M. Schtulmann (MEX)
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
C. Vazquez (ARG) v I. Britton (GBR)
NOT BEFORE: 3:00PM
GIRLS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
N. Okhtenberg (USA) 4 v S. Hetherington (FRA) 6
BOYS' 14&UNDER SINGLES - ROUND ROBIN
L. Channon (GBR) v S. Cho (KOR) 5
COURT 14 11:00AM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
S. Kunieda (JPN) 1 v J. Gerard (BEL)
QUAD WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
D. Ramphadi (RSA)/K. Sugeno (JPN) v A. Lapthorne (GBR) 2/D. Wagner (USA) 2
NOT BEFORE: 3:30PM
GENTLEMEN'S WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
T. Oda (JPN)/N. Peifer (FRA) v G. Fernandez (ARG) 2/S. Kunieda (JPN) 2
COURT 15 11:00AM
LADIES' WHEELCHAIR SINGLES - SEMI-FINALS
J. Griffioen (NED) v Y. Kamiji (JPN) 2
QUAD WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
S. Schroder (NED) 1/N. Vink (NED) 1 v H. Davidson (AUS)/Y. Silva (BRA)
NOT BEFORE: 3:30PM
LADIES' WHEELCHAIR DOUBLES - SEMI-FINALS
D. De Groot (NED) 1/A. Van Koot (NED) 1 v J. Griffioen (NED)/M. Ohtani (JPN)
TO BE ARRANGED 1
NOT BEFORE: 4:00PM
INVITATION MIXED DOUBLES - ROUND ROBIN
G. Rusedski (GBR)/A. Keothavong (GBR) v N. Zimonjic (SRB)/M. Bartoli (FRA)
NOT BEFORE: 4:00PM
INVITATION MIXED DOUBLES - ROUND ROBIN
T. Johansson (SWE)/MJ Fernandez (USA) v M. Bahrami (FRA)/C. Martinez (ESP)