'23 AO Day 10 OoP & Discussion
Posted: Tue Jan 24, 2023 8:53 pm
Rod Laver Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
K. Pliskova 30 vs M. Linette
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
A. Sabalenka 5 vs D. Vekic
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
B. Shelton vs T. Paul
Night session - From 3:30am EST
Men's Singles • Quarterfinals
A. Rublev 5 vs N. Djokovic 4
Mixed Doubles • Semifinals
O. Gadecki WC/M. Polmans WC vs L. Stefani/R. Matos
Margaret Court Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. De Groot 1 vs M. Ohtani
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
S. Hunter 4/E. Mertens 4 vs M. Kostyuk/E. Ruse
Day session - Not before 10:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
H. Chan 11/Z. Yang 11 vs C. Gauff 2/J. Pegula 2
Quad Wheelchair Doubles • Semifinals
S. Schroder 1/N. Vink 1 vs H. Davidson/R. Shaw
Mixed Doubles • Semifinals
S. Mirza/R. Bopanna vs D. Krawczyk 3/N. Skupski 3
Kia Arena
Day session - From 9:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
A. Mies 14/J. Peers 14 vs M. Granollers 8/H. Zeballos 8
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
W. Koolhof 1/N. Skupski 1 vs R. Hijikata WC/J. Kubler WC
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
J. Gerard/T. Miki vs A. Hewett 2/G. Reid 2
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
J. Griffioen/M. Ohtani vs Y. Kamiji 2/Z. Zhu 2
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Legends' Doubles • Round 1
R. Stubbs/M. Philippoussis vs I. Majoli/M. Baghdatis
Day session - Not before 8:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
S. Aoyama 10/E. Shibahara 10 vs C. Dolehide/A. Kalinskaya
Day session - Not before 10:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
B. Krejcikova 1/K. Siniakova 1 vs D. Krawczyk 6/D. Schuurs 6
Legends' Doubles • Round 1
D. Hantuchova/T. Haas vs A. Radwanska/R. Stepanek
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
S. Funamizu/S. Takamuro vs K. Montjane/M. Tanaka
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Cataldo vs T. Miki
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Seidel vs R. Stoiber 13
Junior Boys' Singles • Round 3
T. Berkieta vs R. Tiukaev Q
Junior Girls' Singles • Round 3
H. Kinoshita 16 vs T. Valentova 2
Junior Boys' Doubles • Round 2
C. Errey WC/M. Schoeman WC vs M. Krajci/A. Zimnokh
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
T. Sanada vs T. Oda 3
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Van Koot 3 vs M. Tanaka
Junior Girls' Doubles • Round 2
E. McDonald 1/L. Udvardy 1 vs E. Jones/W. Sonobe
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. Arai/T. Sanada vs B. Bartram/T. Oda
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Bernal/K. Kruger vs D. Mathewson/L. Shuker
Court 7
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Hewett 1 vs G. Reid
Junior Girls' Singles • Round 3
R. Munk Mortensen Q vs A. Korneeva 9
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
Z. Zhu vs J. Griffioen 4
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
M. De la Puente 1/G. Fernandez 1 vs M. Scheffers/R. Spaargaren
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. De Groot 1/A. Van Koot 1 vs M. Cabrillana/M. Moreno
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
M. De la Puente vs G. Fernandez 2
Day session - Not before 8:30pm EST
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. Mathewson vs Y. Kamiji 2
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
C. Ratzlaff/B. Weekes vs A. Cataldo/T. Egberink
Quad Wheelchair Doubles • Semifinals
D. Ramphadi/Y. Silva vs A. Lapthorne 2/D. Wagner 2
Junior Girls' Doubles • Round 2
N. Daubnerova 3/R. Stoiber 3 vs R. Munk Mortensen/K. Sidorova
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
O. Ojakaar vs I. Radulov 2
Junior Girls' Singles • Round 3
R. Dencheva vs M. Andreeva 7
Junior Girls' Singles • Round 3
S. Zhiyenbayeva vs R. Jamrichova 15
Junior Boys' Singles • Round 3
K. Feldbausch 1 vs K. Kang
Junior Boys' Doubles • Round 2
T. Berkieta/J. Schwaerzler vs V. Iakubenko/O. Ojakaar
Junior Girls' Doubles • Round 2
Z. Larke WC/A. Nayar WC vs R. Jamrichova/F. Urgesi
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
N. Vargova 8 vs S. Ishii 12
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Blockx 3 vs A. Dzhenev 15
Junior Boys' Singles • Round 3
P. Marinkov WC vs A. Gea 4
Junior Boys' Doubles • Round 2
A. Blockx 1/J. Fonseca 1 vs K. Rice/H. Roh
Junior Girls' Doubles • Round 2
L. Moyano 6/A. Smejkalova 6 vs C. Mester/S. Zhiyenbayeva
Junior Boys' Doubles • Round 2
P. Marinkov WC/Z. Viiala WC vs R. Tiukaev/T. Zhang
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
J. Fonseca 10 vs R. Sakamoto 6
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Koike 11 vs W. Ewald
Junior Girls' Singles • Round 3
Y. Bartashevich 14 vs A. Ibragimova
Junior Girls' Doubles • Round 2
A. Murthy/M. Rowinska vs S. Ishii 5/E. Koike 5
Junior Girls' Doubles • Round 2
E. Milic/F. Pace vs M. Andreeva 2/A. Korneeva 2
Junior Boys' Doubles • Round 2
F. Cina/K. Edengren vs D. Fix/V. Kalina
Court 16
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
Y. Zhou 11 vs C. Williams 8
Junior Boys' Singles • Round 3
L. Tien vs J. Filip
Junior Boys' Doubles • Round 2
F. Bondioli/M. Kriznik vs A. Despoja WC/J. Zhang WC
Junior Boys' Doubles • Round 2
H. Jones 5/D. Panarin 5 vs A. Frusina/J. Hrazdil
Junior Boys' Doubles • Round 2
L. Tien 7/C. Williams 7 vs A. Karahan/R. Sakamoto
Junior Girls' Doubles • Round 2
C. Kuhl/E. Seidel vs R. Gilheany WC/S. Webb WC
Day session - From 7:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
K. Pliskova 30 vs M. Linette
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
A. Sabalenka 5 vs D. Vekic
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
B. Shelton vs T. Paul
Night session - From 3:30am EST
Men's Singles • Quarterfinals
A. Rublev 5 vs N. Djokovic 4
Mixed Doubles • Semifinals
O. Gadecki WC/M. Polmans WC vs L. Stefani/R. Matos
Margaret Court Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. De Groot 1 vs M. Ohtani
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
S. Hunter 4/E. Mertens 4 vs M. Kostyuk/E. Ruse
Day session - Not before 10:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
H. Chan 11/Z. Yang 11 vs C. Gauff 2/J. Pegula 2
Quad Wheelchair Doubles • Semifinals
S. Schroder 1/N. Vink 1 vs H. Davidson/R. Shaw
Mixed Doubles • Semifinals
S. Mirza/R. Bopanna vs D. Krawczyk 3/N. Skupski 3
Kia Arena
Day session - From 9:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
A. Mies 14/J. Peers 14 vs M. Granollers 8/H. Zeballos 8
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
W. Koolhof 1/N. Skupski 1 vs R. Hijikata WC/J. Kubler WC
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
J. Gerard/T. Miki vs A. Hewett 2/G. Reid 2
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
J. Griffioen/M. Ohtani vs Y. Kamiji 2/Z. Zhu 2
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Legends' Doubles • Round 1
R. Stubbs/M. Philippoussis vs I. Majoli/M. Baghdatis
Day session - Not before 8:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
S. Aoyama 10/E. Shibahara 10 vs C. Dolehide/A. Kalinskaya
Day session - Not before 10:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
B. Krejcikova 1/K. Siniakova 1 vs D. Krawczyk 6/D. Schuurs 6
Legends' Doubles • Round 1
D. Hantuchova/T. Haas vs A. Radwanska/R. Stepanek
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
S. Funamizu/S. Takamuro vs K. Montjane/M. Tanaka
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Cataldo vs T. Miki
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Seidel vs R. Stoiber 13
Junior Boys' Singles • Round 3
T. Berkieta vs R. Tiukaev Q
Junior Girls' Singles • Round 3
H. Kinoshita 16 vs T. Valentova 2
Junior Boys' Doubles • Round 2
C. Errey WC/M. Schoeman WC vs M. Krajci/A. Zimnokh
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
T. Sanada vs T. Oda 3
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Van Koot 3 vs M. Tanaka
Junior Girls' Doubles • Round 2
E. McDonald 1/L. Udvardy 1 vs E. Jones/W. Sonobe
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. Arai/T. Sanada vs B. Bartram/T. Oda
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Bernal/K. Kruger vs D. Mathewson/L. Shuker
Court 7
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Hewett 1 vs G. Reid
Junior Girls' Singles • Round 3
R. Munk Mortensen Q vs A. Korneeva 9
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
Z. Zhu vs J. Griffioen 4
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
M. De la Puente 1/G. Fernandez 1 vs M. Scheffers/R. Spaargaren
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. De Groot 1/A. Van Koot 1 vs M. Cabrillana/M. Moreno
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
M. De la Puente vs G. Fernandez 2
Day session - Not before 8:30pm EST
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. Mathewson vs Y. Kamiji 2
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
C. Ratzlaff/B. Weekes vs A. Cataldo/T. Egberink
Quad Wheelchair Doubles • Semifinals
D. Ramphadi/Y. Silva vs A. Lapthorne 2/D. Wagner 2
Junior Girls' Doubles • Round 2
N. Daubnerova 3/R. Stoiber 3 vs R. Munk Mortensen/K. Sidorova
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
O. Ojakaar vs I. Radulov 2
Junior Girls' Singles • Round 3
R. Dencheva vs M. Andreeva 7
Junior Girls' Singles • Round 3
S. Zhiyenbayeva vs R. Jamrichova 15
Junior Boys' Singles • Round 3
K. Feldbausch 1 vs K. Kang
Junior Boys' Doubles • Round 2
T. Berkieta/J. Schwaerzler vs V. Iakubenko/O. Ojakaar
Junior Girls' Doubles • Round 2
Z. Larke WC/A. Nayar WC vs R. Jamrichova/F. Urgesi
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
N. Vargova 8 vs S. Ishii 12
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Blockx 3 vs A. Dzhenev 15
Junior Boys' Singles • Round 3
P. Marinkov WC vs A. Gea 4
Junior Boys' Doubles • Round 2
A. Blockx 1/J. Fonseca 1 vs K. Rice/H. Roh
Junior Girls' Doubles • Round 2
L. Moyano 6/A. Smejkalova 6 vs C. Mester/S. Zhiyenbayeva
Junior Boys' Doubles • Round 2
P. Marinkov WC/Z. Viiala WC vs R. Tiukaev/T. Zhang
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
J. Fonseca 10 vs R. Sakamoto 6
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Koike 11 vs W. Ewald
Junior Girls' Singles • Round 3
Y. Bartashevich 14 vs A. Ibragimova
Junior Girls' Doubles • Round 2
A. Murthy/M. Rowinska vs S. Ishii 5/E. Koike 5
Junior Girls' Doubles • Round 2
E. Milic/F. Pace vs M. Andreeva 2/A. Korneeva 2
Junior Boys' Doubles • Round 2
F. Cina/K. Edengren vs D. Fix/V. Kalina
Court 16
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
Y. Zhou 11 vs C. Williams 8
Junior Boys' Singles • Round 3
L. Tien vs J. Filip
Junior Boys' Doubles • Round 2
F. Bondioli/M. Kriznik vs A. Despoja WC/J. Zhang WC
Junior Boys' Doubles • Round 2
H. Jones 5/D. Panarin 5 vs A. Frusina/J. Hrazdil
Junior Boys' Doubles • Round 2
L. Tien 7/C. Williams 7 vs A. Karahan/R. Sakamoto
Junior Girls' Doubles • Round 2
C. Kuhl/E. Seidel vs R. Gilheany WC/S. Webb WC