'22 AO Day 10 OoP & Discussion
Posted: Tue Jan 25, 2022 5:21 am
Rod Laver Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
D. Collins 27 vs A. Cornet
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
I. Swiatek 7 vs K. Kanepi
Day session - Not before 11:00pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
J. Sinner 11 vs S. Tsitsipas 4
Night session - From 3:30am EST
Men's Singles • Quarterfinals
F. Auger-Aliassime 9 vs D. Medvedev 2
Mixed Doubles • Semifinals
L. Hradecka/G. Escobar vs J. Fourlis WC/J. Kubler WC
Margaret Court Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
V. Kudermetova 3/E. Mertens 3 vs K. Flipkens/S. Sorribes Tormo
Men's Doubles • Quarterfinals
S. Bolelli/F. Fognini vs R. Ram 2/J. Salisbury 2
Day session - Not before 12:00am EST
Mixed Doubles • Semifinals
K. Mladenovic 5/I. Dodig 5 vs S. Zhang 2/J. Peers 2
Kia Arena
Day session - From 7:00pm EST
Legends' Doubles • Round 1
N. Bradtke/S. Groth vs W. Ferreira/B. Schett
Day session - Not before 9:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
W. Koolhof 10/N. Skupski 10 vs M. Ebden/M. Purcell
Women's Doubles • Quarterfinals
B. Krejcikova 1/K. Siniakova 1 vs C. Dolehide 9/S. Sanders 9
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
C. Wong 12 vs E. Butvilas 7
Junior Girls' Singles • Round 3
P. Marcinko 1 vs D. Glushkova
Junior Boys' Singles • Round 3
H. Jones WC vs J. Mensik 4
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
A. Gureva 7/E. Pridankina 7 vs P. Marcinko 2/J. Svendsen 2
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Vallejo 3 vs D. Prizmic 14
Junior Boys' Singles • Round 3
R. Pacheco Mendez 9 vs J. Nicod
Junior Girls' Singles • Round 3
L. Radivojevic vs A. Okutoyi
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
L. Boika/Y. Demin vs G. Debru 3/K. Feldbausch 3
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
D. Salkova vs M. Laki 6
Junior Girls' Singles • Round 3
C. Kempenaers-Pocz vs T. Valentova
Junior Girls' Singles • Round 3
S. Costoulas 8 vs C. Naef 9
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
Ma. Mushika/Mi. Mushika vs C. Kempenaers-Pocz WC/T. Preston WC
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
O. Colak 13 vs M. Poljicak 2
Women's Wheelchair Doubles • Final
D. De Groot 1/A. Van Koot 1 vs Y. Kamiji 2/L. Shuker 2
Men's Wheelchair Doubles • Final
A. Hewett 1/G. Reid 1 vs G. Fernandez/S. Kunieda
Day session - Not before 1:30am EST
Quad Wheelchair Doubles • Final
S. Schroder 1/N. Vink 1 vs A. Lapthorne 2/D. Wagner 2
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
K. Zaytseva 3 vs L. Hovde 13
Junior Girls' Singles • Round 3
Q. Lopez vs D. Shnaider 2
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
O. Colak/A. Kim vs A. Michelsen/A. Vallejo
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
C. Ngounoue 1/D. Shnaider 1 vs A. Blokhina 8/L. Hovde 8
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
Y. Rahman vs Y. Demin
Junior Boys' Singles • Round 3
C. Koshis vs K. Feldbausch 11
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
E. Butvilas 1/M. Poljicak 1 vs T. Nirundorn/J. Weekes
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
K. Cross/V. Mboko vs E. Khayrutdinova/A. Sagandikova
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
B. Kuzuhara 1 vs L. Midon 16
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Khayrutdinova vs C. Kuhl
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
N. Ciavarella/D. Minighini vs B. Kuzuhara 2/C. Wong 2
Day session - From 7:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
D. Collins 27 vs A. Cornet
Day session - Not before 9:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
I. Swiatek 7 vs K. Kanepi
Day session - Not before 11:00pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
J. Sinner 11 vs S. Tsitsipas 4
Night session - From 3:30am EST
Men's Singles • Quarterfinals
F. Auger-Aliassime 9 vs D. Medvedev 2
Mixed Doubles • Semifinals
L. Hradecka/G. Escobar vs J. Fourlis WC/J. Kubler WC
Margaret Court Arena
Day session - From 7:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
V. Kudermetova 3/E. Mertens 3 vs K. Flipkens/S. Sorribes Tormo
Men's Doubles • Quarterfinals
S. Bolelli/F. Fognini vs R. Ram 2/J. Salisbury 2
Day session - Not before 12:00am EST
Mixed Doubles • Semifinals
K. Mladenovic 5/I. Dodig 5 vs S. Zhang 2/J. Peers 2
Kia Arena
Day session - From 7:00pm EST
Legends' Doubles • Round 1
N. Bradtke/S. Groth vs W. Ferreira/B. Schett
Day session - Not before 9:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
W. Koolhof 10/N. Skupski 10 vs M. Ebden/M. Purcell
Women's Doubles • Quarterfinals
B. Krejcikova 1/K. Siniakova 1 vs C. Dolehide 9/S. Sanders 9
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
C. Wong 12 vs E. Butvilas 7
Junior Girls' Singles • Round 3
P. Marcinko 1 vs D. Glushkova
Junior Boys' Singles • Round 3
H. Jones WC vs J. Mensik 4
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
A. Gureva 7/E. Pridankina 7 vs P. Marcinko 2/J. Svendsen 2
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Vallejo 3 vs D. Prizmic 14
Junior Boys' Singles • Round 3
R. Pacheco Mendez 9 vs J. Nicod
Junior Girls' Singles • Round 3
L. Radivojevic vs A. Okutoyi
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
L. Boika/Y. Demin vs G. Debru 3/K. Feldbausch 3
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
D. Salkova vs M. Laki 6
Junior Girls' Singles • Round 3
C. Kempenaers-Pocz vs T. Valentova
Junior Girls' Singles • Round 3
S. Costoulas 8 vs C. Naef 9
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
Ma. Mushika/Mi. Mushika vs C. Kempenaers-Pocz WC/T. Preston WC
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
O. Colak 13 vs M. Poljicak 2
Women's Wheelchair Doubles • Final
D. De Groot 1/A. Van Koot 1 vs Y. Kamiji 2/L. Shuker 2
Men's Wheelchair Doubles • Final
A. Hewett 1/G. Reid 1 vs G. Fernandez/S. Kunieda
Day session - Not before 1:30am EST
Quad Wheelchair Doubles • Final
S. Schroder 1/N. Vink 1 vs A. Lapthorne 2/D. Wagner 2
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
K. Zaytseva 3 vs L. Hovde 13
Junior Girls' Singles • Round 3
Q. Lopez vs D. Shnaider 2
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
O. Colak/A. Kim vs A. Michelsen/A. Vallejo
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
C. Ngounoue 1/D. Shnaider 1 vs A. Blokhina 8/L. Hovde 8
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
Y. Rahman vs Y. Demin
Junior Boys' Singles • Round 3
C. Koshis vs K. Feldbausch 11
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
E. Butvilas 1/M. Poljicak 1 vs T. Nirundorn/J. Weekes
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
K. Cross/V. Mboko vs E. Khayrutdinova/A. Sagandikova
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
B. Kuzuhara 1 vs L. Midon 16
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Khayrutdinova vs C. Kuhl
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
N. Ciavarella/D. Minighini vs B. Kuzuhara 2/C. Wong 2