With Roland Garros just around the corner, get ready for our Survivors' Pool, You Can't Win Jack and Predictions contests.
For our SP players, remember: just the LAST NAME of the player, unless two players with the same last name play on the same day.
For our SP players, remember: just the LAST NAME of the player, unless two players with the same last name play on the same day.
'24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
- ti-amie
- Posts: 23768
- Joined: Wed Dec 09, 2020 4:44 pm
- Location: The Boogie Down, NY
- Has thanked: 5434 times
- Been thanked: 3378 times
-
Honorary_medal
'24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Rod Laver Arena
Day session - From 8:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
L. Noskova vs D. Yastremska Q
Day session - Not before 9:30pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
H. Hurkacz 9 vs D. Medvedev 3
Night session - From 3:15am EST
Women's Singles • Quarterfinals
A. Kalinskaya vs Q. Zheng 12
Men's Singles • Quarterfinals
A. Zverev 6 vs C. Alcaraz 2
Margaret Court Arena
Day session - From 8:00pm EST
Women's Legends Doubles • Round 1
D. Hantuchova/N. Li vs I. Majoli/A. Petkovic
Day session - Not before 9:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
Y. Hanfmann/D. Koepfer vs H. Nys 7/J. Zielinski 7
Day session - Not before 11:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
B. Krejcikova 5/L. Siegemund 5 vs S. Hunter 3/K. Siniakova 3
Mixed Doubles • Semifinals
O. Gadecki WC/M. Polmans WC vs D. Krawczyk 2/N. Skupski 2
Kia Arena
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
S. Houdet vs T. Oda 2
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. De Groot 1 vs A. Van Koot
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
F. Broadbent/G. Slade vs H. Davidson 2/R. Shaw 2
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Hewett 1/G. Reid 1 vs A. Parker/B. Weekes
1573 Arena
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
R. Jamrichova 1 vs M. Joint
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Jones 6 vs T. Grant 9
Junior Boys' Singles • Round 3
T. Berkieta 3 vs H. Jones 16
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
M. Joint 6/K. Sidorova 6 vs J. Pastikova/J. Stusek
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
M. Gonzalez 6/A. Molteni 6 vs R. Bopanna 2/M. Ebden 2
Day session - Not before 8:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
D. Schuurs 9/L. Stefani 9 vs S. Hsieh 2/E. Mertens 2
Men's Doubles • Quarterfinals
S. Bolelli/A. Vavassori vs K. Krawietz 8/T. Puetz 8
Mixed Doubles • Semifinals
J. Fourlis WC/A. Harris WC vs S. Hsieh 3/J. Zielinski 3
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
G. Sasson 4 vs R. Shaw
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
T. Egberink vs G. Reid 4
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Kaplan/T. Masaryk vs D. Ramphadi/G. Sasson
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. Arai/T. Sanada vs T. Egberink/R. Spaargaren
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
H. Davidson vs D. Ramphadi
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Hewett 1 vs A. Cataldo
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Cataldo/C. Ratzlaff vs T. Miki/T. Oda
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
Y. Kamiji 1/K. Montjane 1 vs M. Moreno/M. Ohtani
Court 7
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
N. Vink 1 vs F. Cayulef
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
M. Tanaka vs K. Montjane
Day session - Not before 9:30pm EST
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
M. De la Puente/M. Scheffers vs J. Gerard 2/S. Houdet 2
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
L. De Greef/A. Van Koot vs D. De Groot 2/J. Griffioen 2
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Lapthorne vs S. Schroder 2
Day session - Not before 8:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. Mathewson vs Y. Kamiji 2
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Lapthorne/D. Wagner vs A. Ataman/Y. Silva
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
P. Deroulede/L. Shuker vs A. Bernal/Z. Zhu
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
J. Gerard vs R. Spaargaren
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
J. Griffioen 3 vs Z. Zhu
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
S. Schroder 1/N. Vink 1 vs F. Cayulef/D. Perez
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. Mathewson/M. Tanaka vs S. Funamizu/X. Li
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
K. Bigun 5 vs P. Brunclik 11
Junior Boys' Singles • Round 3
J. Kumstat vs A. Razeghi 6
Junior Girls' Singles • Round 3
H. Klugman 4 vs V. Mincheva 15
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
K. Bigun/J. Leach vs M. Forbes/M. Stenzer
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
F. Cina 1/R. Sakamoto 1 vs N. Budkov Kjaer 8/J. Kumstat 8
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
M. Slama vs K. Efremova WC
Junior Boys' Singles • Round 3
C. Woestendick vs A. Karahan
Junior Girls' Singles • Round 3
M. Stojsavljevic vs S. Saito 2
Junior Girls' Singles • Round 3
I. Ivanova 16 vs A. Schuman Q
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
T. Grant 3/I. Jovic 3 vs Y. Konstantinova/T. Kostovic
Court 15
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Omarkhanov vs J. Kim 14
Junior Boys' Singles • Round 3
P. Marinkov 13 vs R. Sakamoto 4
Junior Girls' Singles • Round 3
L. Nilsson Q vs M. Xu 12
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
P. Brunclik 5/V. Frydrych 5 vs D. Dedura-Palomero/M. Schoenhaus
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
E. Koike 1/S. Saito 1 vs R. Nijkamp/V. Valdmannova
Court 17
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
R. Horovitz 10 vs M. Rottgering
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Mazdrashki Q vs N. Budkov Kjaer 2
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Koike 10 vs V. Valdmannova
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
M. Exsted/C. Woestendick vs R. Horovitz/K. Rice
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
A. Arystanbekova/Y. Perapekhina vs H. Klugman 2/M. Xu 2
Day session - From 8:00pm EST
Women's Singles • Quarterfinals
L. Noskova vs D. Yastremska Q
Day session - Not before 9:30pm EST
Men's Singles • Quarterfinals
H. Hurkacz 9 vs D. Medvedev 3
Night session - From 3:15am EST
Women's Singles • Quarterfinals
A. Kalinskaya vs Q. Zheng 12
Men's Singles • Quarterfinals
A. Zverev 6 vs C. Alcaraz 2
Margaret Court Arena
Day session - From 8:00pm EST
Women's Legends Doubles • Round 1
D. Hantuchova/N. Li vs I. Majoli/A. Petkovic
Day session - Not before 9:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
Y. Hanfmann/D. Koepfer vs H. Nys 7/J. Zielinski 7
Day session - Not before 11:00pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
B. Krejcikova 5/L. Siegemund 5 vs S. Hunter 3/K. Siniakova 3
Mixed Doubles • Semifinals
O. Gadecki WC/M. Polmans WC vs D. Krawczyk 2/N. Skupski 2
Kia Arena
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
S. Houdet vs T. Oda 2
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. De Groot 1 vs A. Van Koot
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
F. Broadbent/G. Slade vs H. Davidson 2/R. Shaw 2
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Hewett 1/G. Reid 1 vs A. Parker/B. Weekes
1573 Arena
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
R. Jamrichova 1 vs M. Joint
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Jones 6 vs T. Grant 9
Junior Boys' Singles • Round 3
T. Berkieta 3 vs H. Jones 16
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
M. Joint 6/K. Sidorova 6 vs J. Pastikova/J. Stusek
Court 3
Day session - From 7:00pm EST
Men's Doubles • Quarterfinals
M. Gonzalez 6/A. Molteni 6 vs R. Bopanna 2/M. Ebden 2
Day session - Not before 8:30pm EST
Women's Doubles • Quarterfinals
D. Schuurs 9/L. Stefani 9 vs S. Hsieh 2/E. Mertens 2
Men's Doubles • Quarterfinals
S. Bolelli/A. Vavassori vs K. Krawietz 8/T. Puetz 8
Mixed Doubles • Semifinals
J. Fourlis WC/A. Harris WC vs S. Hsieh 3/J. Zielinski 3
Court 5
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
G. Sasson 4 vs R. Shaw
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
T. Egberink vs G. Reid 4
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Kaplan/T. Masaryk vs D. Ramphadi/G. Sasson
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. Arai/T. Sanada vs T. Egberink/R. Spaargaren
Court 6
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
H. Davidson vs D. Ramphadi
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Hewett 1 vs A. Cataldo
Day session - Not before 10:30pm EST
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Cataldo/C. Ratzlaff vs T. Miki/T. Oda
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
Y. Kamiji 1/K. Montjane 1 vs M. Moreno/M. Ohtani
Court 7
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
N. Vink 1 vs F. Cayulef
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
M. Tanaka vs K. Montjane
Day session - Not before 9:30pm EST
Men's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
M. De la Puente/M. Scheffers vs J. Gerard 2/S. Houdet 2
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
L. De Greef/A. Van Koot vs D. De Groot 2/J. Griffioen 2
Court 8
Day session - From 7:00pm EST
Quad Wheelchair Singles • Quarterfinals
A. Lapthorne vs S. Schroder 2
Day session - Not before 8:00pm EST
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
D. Mathewson vs Y. Kamiji 2
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
A. Lapthorne/D. Wagner vs A. Ataman/Y. Silva
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
P. Deroulede/L. Shuker vs A. Bernal/Z. Zhu
Court 12
Day session - From 7:00pm EST
Men's Wheelchair Singles • Quarterfinals
J. Gerard vs R. Spaargaren
Women's Wheelchair Singles • Quarterfinals
J. Griffioen 3 vs Z. Zhu
Day session - Not before 9:30pm EST
Quad Wheelchair Doubles • Quarterfinals
S. Schroder 1/N. Vink 1 vs F. Cayulef/D. Perez
Women's Wheelchair Doubles • Quarterfinals
D. Mathewson/M. Tanaka vs S. Funamizu/X. Li
Court 13
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
K. Bigun 5 vs P. Brunclik 11
Junior Boys' Singles • Round 3
J. Kumstat vs A. Razeghi 6
Junior Girls' Singles • Round 3
H. Klugman 4 vs V. Mincheva 15
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
K. Bigun/J. Leach vs M. Forbes/M. Stenzer
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
F. Cina 1/R. Sakamoto 1 vs N. Budkov Kjaer 8/J. Kumstat 8
Court 14
Day session - From 7:00pm EST
Junior Girls' Singles • Round 3
M. Slama vs K. Efremova WC
Junior Boys' Singles • Round 3
C. Woestendick vs A. Karahan
Junior Girls' Singles • Round 3
M. Stojsavljevic vs S. Saito 2
Junior Girls' Singles • Round 3
I. Ivanova 16 vs A. Schuman Q
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
T. Grant 3/I. Jovic 3 vs Y. Konstantinova/T. Kostovic
Court 15
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Omarkhanov vs J. Kim 14
Junior Boys' Singles • Round 3
P. Marinkov 13 vs R. Sakamoto 4
Junior Girls' Singles • Round 3
L. Nilsson Q vs M. Xu 12
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
P. Brunclik 5/V. Frydrych 5 vs D. Dedura-Palomero/M. Schoenhaus
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
E. Koike 1/S. Saito 1 vs R. Nijkamp/V. Valdmannova
Court 17
Day session - From 7:00pm EST
Junior Boys' Singles • Round 3
R. Horovitz 10 vs M. Rottgering
Junior Boys' Singles • Round 3
A. Mazdrashki Q vs N. Budkov Kjaer 2
Junior Girls' Singles • Round 3
E. Koike 10 vs V. Valdmannova
Junior Boys' Doubles • Quarterfinals
M. Exsted/C. Woestendick vs R. Horovitz/K. Rice
Junior Girls' Doubles • Quarterfinals
A. Arystanbekova/Y. Perapekhina vs H. Klugman 2/M. Xu 2
“Do not grow old, no matter how long you live. Never cease to stand like curious children before the Great Mystery into which we were born.” Albert Einstein
-
- Posts: 293
- Joined: Wed Dec 30, 2020 4:49 pm
- Location: Pickering, Ontario
- Has thanked: 12 times
- Been thanked: 64 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Well, they've learned a little bit (maybe) from yesterday. Day session is starting at noon.
-
- Posts: 900
- Joined: Mon Jan 11, 2021 6:01 am
- Location: New Orleans
- Has thanked: 58 times
- Been thanked: 324 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Yastremska is going to be tough for whichever player she faces in the semis.
I still think the winner of Zheng-Kalinskaya will have a slight edge, but not if Yastremska continues to play composed tennis in complete contrast to her entire career. She can outhit just about anyone.
I still think the winner of Zheng-Kalinskaya will have a slight edge, but not if Yastremska continues to play composed tennis in complete contrast to her entire career. She can outhit just about anyone.
-
- Posts: 900
- Joined: Mon Jan 11, 2021 6:01 am
- Location: New Orleans
- Has thanked: 58 times
- Been thanked: 324 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Hurkacz got broken at love in his first service game against Cazaux and never faced another break point.
He just got broken while winning one point in his first service game against Medvedev. Somehow I doubt that will be the last break point he faces.
He just got broken while winning one point in his first service game against Medvedev. Somehow I doubt that will be the last break point he faces.
-
- Posts: 2418
- Joined: Fri Dec 11, 2020 7:23 pm
- Location: Seattle
- Has thanked: 766 times
- Been thanked: 994 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
I can’t fathom how Dayana Yastremska has played 5 matches without retiring during one of them
-
- Posts: 1527
- Joined: Thu Dec 10, 2020 2:00 am
- Location: Smiths Falls
- Has thanked: 1122 times
- Been thanked: 917 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Eight matches.JTContinental wrote: ↑Wed Jan 24, 2024 4:53 am I can’t fathom how Dayana Yastremska has played 5 matches without retiring during one of them
-
- Posts: 4941
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2525 times
- Been thanked: 889 times
-
- Posts: 4941
- Joined: Wed May 26, 2021 6:18 am
- Location: India
- Has thanked: 2525 times
- Been thanked: 889 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
She did get a mto today in the third set...skatingfan wrote: ↑Wed Jan 24, 2024 5:08 amEight matches.JTContinental wrote: ↑Wed Jan 24, 2024 4:53 am I can’t fathom how Dayana Yastremska has played 5 matches without retiring during one of them
- texasniteowl
- Posts: 706
- Joined: Wed Dec 09, 2020 5:43 pm
- Has thanked: 58 times
- Been thanked: 113 times
- Suliso
- Posts: 4465
- Joined: Fri Dec 11, 2020 2:30 pm
- Location: Basel, Switzerland
- Has thanked: 279 times
- Been thanked: 1496 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Zverev is completely crushing Alcaraz. I was not expecting this at all...
- texasniteowl
- Posts: 706
- Joined: Wed Dec 09, 2020 5:43 pm
- Has thanked: 58 times
- Been thanked: 113 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Did anyone? Especially after his last 2 matches? I mean, I put Zverev on my AMitS team mainly because I knew everyone would choose Alcaraz or Medvedev out of the bottom. And obviously we all know the potential is there. But to do this...after his last 2 matches?
- Suliso
- Posts: 4465
- Joined: Fri Dec 11, 2020 2:30 pm
- Location: Basel, Switzerland
- Has thanked: 279 times
- Been thanked: 1496 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Is he THAT good today or is Alcaraz helping a lot by underperforming?
- Suliso
- Posts: 4465
- Joined: Fri Dec 11, 2020 2:30 pm
- Location: Basel, Switzerland
- Has thanked: 279 times
- Been thanked: 1496 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
Maybe I should have taken into account that Alcaraz hasn't been beyond R3 at AO before this year...
-
- Posts: 1054
- Joined: Wed Dec 08, 2021 3:08 am
- Location: NYC
- Has thanked: 988 times
- Been thanked: 764 times
Re: '24 Aus Open Day 11 Order of Play & Discussion
I think Zverev is trying really hard to to move up as high as possible so he can get a good protected ranking while in jail for domestic abuse.
Who is online
Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], JTContinental, ponchi101 and 15 guests